Podpisano umowy na budowę zapory na granicy z Białorusią

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1212

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika oraz zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej poinformowano, że została podpisana umowa z wykonawcami bariery na granicy polsko-białoruskiej.

Jak sprecyzował wiceminister, Straż Graniczna podpisała trzy umowy na budowę zapory na granicy z Białorusią. W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej polskie władze zdecydowały o budowie nowej zapory, która będzie znacznie wyższa i mocniejsza od obecnych zabezpieczeń.

Zapora, wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu, powstanie wzdłuż granicy z Białorusią na długości 180 km, na terenie Podlasia. Staną tam pięciometrowe stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego – łącznie zapora będzie miała 5,5 m wysokości. „Bardzo mocno chcę podkreślić, że zastosujemy nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. To nie będzie tylko fizyczna, inżynieryjna zapora, ale będzie wyposażona w cały system perymetrii” — zapewnił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Pierwszą linię zapory stanowić będzie bariera fizyczna. Na drugą składać się będą kable detekcyjne, które odnotują wszelkie ruchy przy zaporze. Ostatnią linią będą kamery z funkcją wykrywania ruchu.

Każde wtargnięcie będzie sygnalizowane do centrów nadzorów, w których funkcjonariusze będą sprawować służbę przez całą dobę i kierować stosowne środki w celu przeprowadzenia interwencji.

Planowany koszt przedsięwzięcia to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł zostanie przeznaczone na budowę fizycznej bariery, a 115 mln zł na urządzenia techniczne. Zapora ma być celem publicznym, a jej formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. realizacji całego projektu.

Pełnomocnikiem rządu ds. budowy muru na granicy został Marek Chodkiewicz (wiceminister infrastruktury w latach 2017-2019).

Straż Graniczna pokazała również statystyki, jeśli chodzi o nielegalne próby przekroczenia granicy od strony Białorusi. W 2021 roku było ich 39 670, w 2020 roku 129, w 2019 roku 20, a w 2018 roku tylko 4.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Cami 05.01.2022 17:39

  Czy to ogrodzonko to nie czasem jedna z ostatnich prob kradziezy w lapowach, jak stadioniki i autostrady u POprzednikow?

 2. net 05.01.2022 19:13

  Czyli realnie cena wyjdzie x2. Tak jak z przekopem Mierzei Wiślanej.

 3. Cami 05.01.2022 20:32

  @net,
  mysle ze realnie to tak x5 jak autostrady, x 5 jak stadiony i drogi na Ukrainie + zegarek buahahh

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.