Pierwsi ludzie nosili buty ponad 100 000 lat temu

Opublikowano: 13.09.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1447

Nowe odkrycie w dziedzinie paleoantropologii sugeruje, że ludzkość mogła przyjąć praktykę noszenia obuwia znacznie wcześniej, niż przypuszczano. Naukowcy pod przewodnictwem Charlesa Helma z Uniwersytetu Nelsona Mandeli w Gqeberha, w Republice Południowej Afryki, zidentyfikowali ślady stóp datowane na około 100 000 lat temu, które zdają się wskazywać na noszenie butów przez ich twórców.

W trzech lokalizacjach archeologicznych odkryto skamieniałe odciski, które dostarczają ważnych wskazówek dotyczących tego, jak nasza dawna rodzina zabezpieczała swoje stopy. Najbardziej fascynujące były odciski odkryte w Parku Narodowym Garden Route. Znalezione tam ślady ludzkich stóp nie posiadały charakterystycznych odcisków palców, które zwykle są widoczne przy chodzeniu boso. Co więcej, obok odcisków zauważono pewne niecodzienne wgłębienia, które przypominają te pozostawione przez sznurowadła.

Badając te niezwykłe ślady, Helm i jego zespół porównali je z odciskami współczesnej ludności, która nadal nosi tradycyjne sandały. Skamieniałe ślady były zaskakująco podobne do tych współczesnych, co daje mocne argumenty za hipotezą, że dawne społeczności posiadały już jakąś formę obuwia.

Nie jest to jednak przesądzone. Wiek odcisków, szacowany na od 73 000 do 148 000 lat, oraz ich unikalne charakterystyki czynią je przedmiotem intensywnych badań i debat naukowych. Istnieje nadzieja, że dokładniejsze datowanie i analiza pozwolą na dokładniejsze określenie ich pochodzenia i kontekstu kulturowego.

W opinii Helma, odkrycie takich odcisków sugeruje rewizję tradycyjnych poglądów na temat początków kultury i technologii ludzkiej. Wybitna antropolog, dr Jane Goodall, zauważa potencjalne przełomowe znaczenie tych odkryć, wskazując, że mogą one całkowicie zmienić nasze postrzeganie zdolności adaptacyjnych i kreatywności naszych dawnych przodków.

Tak czy inaczej, kontynuacja badań w tej dziedzinie będzie miała kluczowe znaczenie dla głębszego zrozumienia naszej ewolucyjnej historii. Czy pierwsi ludzie rzeczywiście nosili buty 100 000 lat temu? Odpowiedź na to pytanie może dostarczyć niesamowitych wglądów w kulturę, technologię i zdolności adaptacyjne naszych starożytnych przodków.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 13.09.2023 18:31

    ,,Zakazana archeologia,, i tyle w temacie. Sprawa znana od dziesięcioleci, tyle że zamiatana pod dywan…A czemu nie pokażą ,,oficjalnie,, czaszki pterodaktyla z otworem po kuli karabinowej?…

  2. Drnisrozrabiaka 14.09.2023 01:27

    Ciekawe , a czemu tylko 100.000 lat temu? Są ślady ludzkie w śladach dinozaurów, co pewnie mają setki tryliardów lat.
    Są kościoły na zachodzie z obrazami na ścianie jak goście w zbroji leją takie stwory…
    Czekam aż ktoś pokaże jakiś dowód na to że np. Żaba ma ochotę polatać, to dzieci dostały skrzydełek- była nagroda – nie odebrana

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.