PE powołał komisję śledczą ws. Pegasusa

Opublikowano: 11.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1460

Wczoraj Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów (635 z 691 głosujących) powołał komisje śledczą do sprawy wykorzystania oprogramowania Pegaus w Polsce i na Węgrzech. Co to oznacza dla Polski?

Trochę kłopotów. Komisja śledcza PE nie ma tak szerokich kompetencji jak komisje śledcze krajowych parlamentów, w tym polskiego Sejmu. Jednak propagandowy zasięg jej działań, wzmocniony przekazem europejskich mediów może skutecznie pokazać skale przypuszczalnych naruszeń prawa w danym kraju.

Owszem, komisja śledcza PE nie ma prawa żądać obligatoryjnie informacji od władz krajowych państwa-członka UE. Członkowie władz krajowych nie muszą nawet zgodzić się na rozmowę (przesłuchanie) z przedstawicielami komisji śledczej. Jednak odmowa poddania się procedurze będzie wskazywała chęć ukrycia informacji. Komisja natomiast może żądać i otrzymywać dokumenty dotyczące sprawy, w tym ustalenia organizacji i firm, badających, w tym konkretnym przypadku, kwestie inwigilacji swoich obywateli i ustalenia, czy były one legalne w świetle europejskich przepisów. Komisja na przykład może przyjrzeć się krytycznie całemu pakietowi przepisów krajowych, które uzasadniałyby nielegalna inwigilację obywateli. To tzw. ustawa policyjna w Polsce. Komisja też może powoływać własnych ekspertów.

Powołana dzisiaj komisja śledcza ma ustalić zakres, „w jakim państwa Unii, w tym między innymi Węgry oraz Polska” stosują natrętną inwigilację w sposób naruszający prawa i wolności zapisane w unijnej Karcie Praw Podstawowych. A także – „ocenienie ryzyka dla demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka” w Unii, pisze niemiecki portal dw.com.

Powołana wczoraj komisja śledcza PE jest nieco bezzębna w stosunku do tych polityków, którzy demonstrują swoje lekceważenie europejskiego prawa w pewnych przypadkach. Jednak może ona z pewnością zepsuć opinię rządu polskiego w Europie. Jeśli oczywiście może być ona jeszcze bardziej zepsuta.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.