Partia Netanjahu chce zakazać palestyńskiej flagi

Opublikowano: 25.08.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 294

Partia Likud chce zabronić obecności palestyńskich flag w sferze publicznej Izraela. Pomysłodawczyni przewidującej to ustawy uznaje je za “wrogi symbol”. To odpowiedź na demonstrację, jaka dwa tygodnie temu odbyła się w Tel Awiwie i zebrała tysiące przeciwników niesławnej “ustawy o państwie żydowskim”. Na zgromadzeniu powiewały flagi Autonomii Palestyńskiej.

Anat Berko, członkini Knessetu z ramienia rządzącego ugrupowania Likud zaraz po przerwie wakacyjnej zamierza przedstawić w parlamencie projekt nowego prawa, które zakaże eksponowania palestyńskich flag podczas zgromadzeń publicznych. Pomysł ten czyni zadość oczekiwaniom izraelskiej prawicy oburzonej faktem, że na demonstracji, jaka odbyła się 11 sierpnia w Tel Awiwie na Placu Rabina, obecne były palestyńskie symbole i wznoszono antyizraelskie hasła.

Berko oczekuje, że rząd Benjamina Netanjahu poprze jej projekt. Parlamentarzystka uznaje Autonomię Palestyńską za wrogi byt polityczny. Zarzuca Autonomii, że jest przeciwna Izraelowi, jako “państwu żydowskiemu” i wspiera terrorystów. “Flagi wroga nie powinny być tolerowane w sferze publicznej” – mówi Anat Berko. “Nie można na to pozwalać i trzeba wprowadzić takie prawo”.

Projekt przewiduje karę do roku więzienia za wznoszenie palestyńskiej flagi na demonstracjach i dotyczy zgromadzeń liczących co najmniej trzy osoby.

Pomysł ten wywołał zrozumiałe protesty arabskich członków Knessetu. Dżamal Zahalka nazwał ustawę “tchórzliwą, rasistowską próbą ukrycia przed światem palestyńskiej tożsamości” i zapowiedział, że się ona nie powiedzie. Aida oświadczyła, że flaga Palestyny jest symbolem walki jej narodu o przetrwanie pod izraelską okupacją i dlatego musi zostać.

Neven Abu Rahmoun powiedziała, że projekt ustawy łamie zasadę wolności wypowiedzi, a Berko łamie prawo, bo nawoływanie do nienawiści na tle rasowym jest w Izraelu karalne. To prawda, jest to niestety argument całkowicie abstrakcyjny, ponieważ izraelscy politycy nagminnie stosują rasistowski język w odniesieniu do Palestyńczyków, mówiąc np. o “konieczności wytępienia całego tego robactwa”, a nigdy nie spotykają ich za to żadne konsekwencje.

Odpowiadając na zarzuty palestyńskich parlamentarzystów, Berko odparła, że prawdziwym problemem jest fakt, iż w swoich biurach mają oni właśnie flagę palestyńską zamiast izraelskiej. Nie kryje wręcz oburzenia: “Żadne inne państwo nie pozwoliłoby ustawodawcom na znieważanie symboli narodowych” – mówi.

Krytycy projektu nowej ustawy podkreślają, że jest on prostą konsekwencją prowadzonego niedawno “prawa o państwie żydowskim”, przeciwko któremu odbywał się 10-tysięczny protest w Tel Awiwie. Mowa o ustawie, którą Knesset przyjął w lipcu. Mówi ona, że wyłączne prawo do samostanowienia w państwie Izrael na naród żydowski, odbiera językowi arabskiemu status urzędowego i deklaruje wsparcie dla osadnictwa żydowskiego na okupowanych terytoriach palestyńskich. Krytyczna wobec Izraela część opinii publicznej, w tym wiele organizacji żydowskich, uznało to prawo za rasistowskie i antydemokratyczne.

Podczas, gdy społeczność międzynarodowa z ONZ na czele staje się coraz bardziej krytyczna wobec Izraela i coraz bardziej dostrzega konieczność ochrony Palestyńczyków pod okupacją, to antypalestyńska polityka Netanjahu cieszy się coraz większym poparciem prezydenta USA Donalda Trumpa. W piątek Trump wydał decyzję o wstrzymaniu 200 mln dolarów pomocy humanitarnej i rozwojowej dla Palestyny, o której wcześniej zdecydował Kongres. Pieniądze ta miały zasilić Strefę Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu. To tereny, na których życie Palestyńczyków w ogromnej mierze zależy od pomocy zagranicznej. Niestety w sytuacji wstrzymania funduszy z USA należy spodziewać się zaostrzenia istniejącego już tam kryzysu humanitarnego.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o