Parlament Hiszpanii zatwierdził urlop menstruacyjny

Opublikowano: 18.02.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1913

W czwartek 16 lutego hiszpański parlament przyjął ustawę, która przyzna kobietom cierpiącym na bóle menstruacyjne prawo do płatnego urlopu. Rząd powiedział, że ustawa została przyjęta 185 głosami i oczekuje się, że przełamie tabu dotyczące tematów związanych z menstruacją.

Tylko kilka krajów na świecie pozwala kobietom odejść z pracy podczas okresu, w tym Japonia, Indonezja i Zambia. „To ważny dzień w historii feminizmu” – powiedziała przed głosowaniem minister ds. równości Irene Montero.

Według Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa w Hiszpanii około jedna trzecia kobiet cierpi na silne bóle menstruacyjne. Prawo daje kobietom cierpiącym na skurcze menstruacyjne prawo do wzięcia tyle dni wolnego, ile potrzebują, a pieniądze będą pochodzić z państwowego systemu ubezpieczeń społecznych, a nie od pracodawcy.

Podobnie jak w przypadku innych zwolnień lekarskich, czasową niezdolność do pracy musi potwierdzić lekarz. Długość okresu niepełnosprawności nie jest określona na poziomie legislacyjnym.

Kwestia urlopu menstruacyjnego stała się źródłem sporów między politykami a związkami zawodowymi. UGT, jeden z największych związków zawodowych w Hiszpanii, ostrzegł, że święto może stygmatyzować kobiety w miejscu pracy i dawać pierwszeństwo mężczyznom.

Urlop menstruacyjny jest częścią szerszego pakietu ustaw, które zapewniają również lepszy dostęp do aborcji w szpitalach publicznych.

W Hiszpanii mniej niż 15 proc. aborcji przeprowadza się w szpitalach publicznych, czego głównym powodem jest sprzeciw lekarzy. Ponadto nowe prawo pozwoli nieletnim w wieku 16-17 lat na aborcję bez zgody rodziców.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.