Państwa Ameryki Łacińskiej podzielone ws. Wenezueli

Opublikowano: 02.06.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

W Waszyngtonie na nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych z krajów zrzeszonych w Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) debatowano o Wenezueli. Nie ustalono nic, żaden z dwóch projektów rezolucji nie został przez ministrów zaakceptowany.

Wenezuelski rząd socjalistycznego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro zapowiedział, że jego kraj wystąpi z OPA gdy ta organizacja będzie mieszała się w wewnętrzne sprawy tego kraju. Władze z Caracas otrzymały wsparcie rządzonych przez lewicę Nikaragui i Boliwii. Przedstawiciel Nikaragui Luis Alvarado stanowczo sprzeciwiał się dokonywaniu „politycznego samosądu” nad Wenezuelą i „łamania praw suwerennego państwa”.

“Wielkiemu i suwerennemu narodowi Wenezueli niczego nie można narzucić” – mówił Alvarado. Poparł go Fernando Mamani, minister spraw zagranicznych Boliwii. Zarzucił OPA „agresję” i „konfrontacyjne podejście” do władz w Caracas.

Szef MSZ Brazylii Aloysio Nunes nie zgodził się z tymi opiniami. “Brazylia z powodu napływu uciekających przed kryzysem Wenezuelczyków boryka się z szeregiem problemów wewnętrznych. Mówimy tu o ludziach, którzy umierają” – stwierdził brazylijski minister i dodał, że demokracja nie jest luksusem.

Na konferencji nie było Sekretarza Stanu USA Rexa Tillersona. Stany Zjednoczone reprezentował podsekretarz ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Tom Shannon. I oczywiście wezwał Wenezuelę do pozostania w OPA i bronił prawa tej organizacji do „podejmowania inicjatyw w celu rozwiązania kryzysu”.

Wobec tak znacznych różnic w stanowiskach waszyngtońskie spotkanie skończyło się na tym, że uczestnicy spotkania stwierdzili, że liczą na to, że władze w Caracas nie wystąpią z liczącej teraz 35 państw OPA. Ustalili też, że za parę tygodni spotkają się w tej samej sprawie w Cancun w Meksyku.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.