Opryszczka genitaliów ma związek z kurczeniem się mózgu

Opublikowano: 23.11.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1839

Osoby, u których testy wykazały obecność wirusa HSV-2, powodującego opryszczkę narządów płciowych, miały tendencję do zmniejszonej grubości kory mózgowej – informuje „Journal of the Neurological Sciences”.

Dr Jose Gutierrez z Columbia University w Nowym Jorku wraz ze współpracownikami przeanalizował skany MRI mózgu i wyniki badań krwi 455 dorosłych, średnio w wieku 70 lat, którzy wzięli udział w długoterminowym badaniu monitorującym stan zdrowia na Manhattanie.

U osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa opryszczki pospolitej 2 (HSV-2) – infekcji przenoszonej drogą płciową i wywołującej opryszczkę narządów płciowych – wykazano tendencję do zmniejszonej grubości kory mózgowej, najbardziej zewnętrznej warstwy mózgu, która odpowiada za ważne funkcje, takie jak percepcja, zdolności językowe czy pamięć.

Zaobserwowana zależność utrzymywała się po uwzględnieniu takich czynników, jak poziom wykształcenia uczestników i to, czy palili. Zdaniem ekspertów kurczenie się mózgu wskazuje na zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych, a nawet choroby Alzheimera.

Wyniki opisane w artykule nie dowodzą, że infekcja HSV-2 powoduje zwyrodnienie mózgu; sugerują jednak, że istnieje związek i potwierdzają ustalenia z innych badań. Na przykład poprzednia analiza dotycząca tej samej grupy mieszkającej na Manhattanie wykazała, że osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność HSV-2 oraz kilku innych wirusów miały gorsze wyniki w teście funkcji poznawczych.

Inni członkowie rodziny wirusów opryszczki, w tym wirus opryszczki pospolitej 1 (HSV-1), który powoduje opryszczkę wargową, oraz wirus ospy wietrznej i półpaśca, wywołujące ospę wietrzną i półpasiec, są powiązane ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera. Co więcej, w „minimózgach” hodowanych w laboratorium i zakażonych HSV-1 powstają płytki beta-amyloidowe, charakterystyczne dla tej choroby.

Wirusy opryszczki wnikają w nerwy łączące się z mózgiem i pozostają tam przez całe życie pacjenta. Dlatego prawdopodobne jest, że ciągła infekcja układu nerwowego może mieć ujemne konsekwencje.

Jeśli dalsze badania potwierdzą, że szczepionki zapobiegające opryszczce mogą chronić przed demencją, zwiększy to zainteresowanie szczepieniami. Wykazano już, że szczepionka przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji u ludzi i to samo może dotyczyć opracowywanych szczepionek przeciwko HSV-2.

Autorstwo: Paweł Wernicki (PAP)
Na podstawie: ScienceDirect.com
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 23.11.2023 14:29

    A może kluczem jest życie na manhatanie? Może kluczowe jest jedzenie? Mogli by to zbadać w zróżnicowanych warunkach… Tak to wiemy że osoby z opryszczką zyjące w manhatanie mają mniejsze itelekty…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.