Noże żelazne, gliniany przęślik i misa z brązu w grobach w Ostrowitem

Opublikowano: 15.10.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1269

Noże żelazne, zazwyczaj z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu, przęślik gliniany, srebrny denar krzyżowy czy misa brązowa — to przedmioty odnalezione w trakcie badań archeologicznych w Ostrowitem, gm. Chojnice, na Pomorzu.

Kolejny sezon prac archeologicznych podsumował Instytut Archeologii (Wydział Filozoficzno-Historyczny) Uniwersytetu Łódzkiego.

Tegoroczne badania koncentrowały się w rejonie skupiska grobów, które uważać można za pochówki miejscowej elity z XI i XII wieku. „Oprócz licznych śladów osadnictwa z okresu wczesnej epoki żelaza, które można utożsamiać z ludnością tzw. grupy wielkowiejskiej kultury pomorskiej oraz okresem rzymskim, udało się przebadać 6 pochówków inhumacyjnych z XI–XII wieku” – opisał na stronie uczelni kierujący badaniami dr hab. Jerzy Sikora, prof. UŁ, z Instytutu Archeologii.

Wszystkie groby zawierały osobiste wyposażenie zmarłych. Znaleziono m.in. noże żelazne — zazwyczaj z ozdobnymi pochewkami z okuciami z brązu. “Ponadto w jednym z grobów odkryliśmy przęślik gliniany, w innym srebrny denar krzyżowy. W grobie numer 94 udało się odnaleźć żelazne obręcze i kabłąk niewielkiego wiaderka. Podobne wiaderka znajduje się niekiedy w pochówkach z X–XII wieku. Był to drugi grób w Ostrowitem zawierający taki przedmiot” – podał archeolog.

W innym grobie na kościach udowych pochowanej osoby spoczywała niewielka misa brązowa. „Był to już szósty grób rozpoznany w Ostrowitem, który zawierał podobny przedmiot. Od 2020 roku, co roku udaje się nam odnajdywać kolejny taki pochówek. W całej dzisiejszej Polsce odkryto ich około 40 z okresu między schyłkiem X a XII wiekiem. Zwykle na cmentarzyskach znajduje się jeden lub dwa groby zawierające misy brązowe. Ostrowite należy więc do absolutnych rekordzistów w tej kategorii zabytków. Ze względu na ich rzadkość możemy uznawać je za pochówki przedstawicieli ówczesnych elit” – wyjaśnił badacz.

Znaleziono również m.in. ciężarek tkacki, sierp brązowy, fragment pucharka szklanego, fragment siekierki neolitycznej.

W badaniach oprócz studentów archeologii wzięły udział studentki antropologii biologicznej z UŁ pod opieką dr Beaty Borowskiej oraz uczniowie Bednarskiej Szkoły Realnej z Warszawy.

Był to kolejny od ponad 20 lat sezon prac archeologicznych w Ostrowitem. Badania prowadzone są od 2000 r. Początkowo kierownictwo nad nimi sprawował dr hab. Krzysztof Walenta. Od 2008 r. koncentrują się na rozpoznaniu średniowiecznego kompleksu osadniczego wraz z cmentarzyskiem, a kierownictwo nad nimi sprawuje prof. Jerzy Sikora.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.