Nowelizacja „Kodeksu pracy”. Co z pracą zdalną?

Opublikowano: 25.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4201

Od przyszłego roku w życie ma wejść nowelizacja „Kodeksu pracy”. Wśród zmian są te, które dotyczą pracy zdalnej.

Nowe przepisy przewidują pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, w zależności od potrzeb. Prace nad nowelizacją są na końcowym etapie procedowania w parlamencie. „Duże zainteresowanie w kontekście nowych przepisów wydają się budzić zapisy wskazujące na konieczność wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za pracę zdalną. Od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce i przejścia zatrudnionych na tzw. home office część firm podejmowała indywidualnie decyzje dotyczące przyznania dodatkowych środków pracownikom na pokrycie kosztów związanych z pracą w domu” – zauważyła Edyta Markiewicz z Antal SSC/BPO.

Według niej nowe przepisy zwiększą popularność pracy zdalnej i hybrydowej. O sposobie wykonywania pracy będzie można zdecydować już w momencie podpisania umowy. W przypadku pracownic w ciąży, pracowników wychowujących dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia, pracowników sprawujących opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, rodziców dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. O ile wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe ze względu na organizację lub rodzaj wykonywanej pracy.

Jeżeli to pracodawca sam zleci pracę zdalną, musi otrzymać od pracownika pisemne zaświadczenie o posiadaniu warunków technicznych i lokalowych, które pozwolą na wykonywanie pracy w domu.

Na podstawie: RMF24
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 27.12.2022 12:13

    “zapisy wskazujące na konieczność wypłacania ekwiwalentu bądź ryczałtu za pracę zdalną”
    To oznacza praktyczną likwidację pracy zdalnej. Pracodawca nie ma żadnego interesu by płacić więcej za mniej. Niech pracownik dojeżdża do pracy i traci w korkach godziny, oraz litry paliwa. To nie jest dla pracodawcy żaden problem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.