Norwegii zabraknie prądu?

Opublikowano: 17.09.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1285

Norwegia musi radzić sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej i problemami z zaspokojeniem zapotrzebowania na prąd. Zdaniem ekspertów w przyszłym roku konieczne może być nawet racjonowanie jego dostaw. To głównie efekt spadającej efektywności odnawialnych źródeł energii, spowodowanej niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Eksperci zajmujący się rynkiem energetycznym w Norwegii obawiają się tego, co może wydarzyć się w najbliższych miesiącach. Twierdzą oni, że obecne prognozy dotyczące podstaw prądu wskazują na możliwą konieczność wprowadzenia reglamentacji dostępu do energii elektrycznej. Struktury państwowe miałyby wówczas decydować, w jakich godzinach gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z prądu.

Problemy z jego dostawami mają rosnąć wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na energię ze strony mieszkańców Norwegii. Chodzi głównie o konieczność dogrzewania mieszkań oraz o wydłużony czas korzystania ze sztucznego oświetlenia. Przedstawiciele rządu starają się jednak uspokajać społeczeństwo, bo podobnie jak w poprzednich latach Norwegia będzie miała możliwość importowania energii elektrycznej z zagranicy.

Będzie się to jednak zapewne wiązało z dużymi kosztami. W ubiegłych latach ceny prądu u europejskich dostawców były bowiem niższe niż w Norwegii, natomiast obecnie sytuacja jest odwrotna. Tymczasem już w chwili obecnej ceny dają się we znaki gospodarstwom domowym. W południowej części Norwegii, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosły one bowiem aż o 60 proc.

Dostawy prądu są zagrożone głównie z powodu nieefektywności odnawialnych źródeł energii. Norwegowie inwestowali zwłaszcza w elektrownie wiatrowe, podczas gdy w całej Europie siła wiatru w ostatnim czasie jest niewielka. Małe są również opady deszczu, dlatego Norwegia ma problem z pozyskaniem energii z koryt rzek i zbiorników wodnych.

Na podstawie: nrk.no, mojanorwegia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Co za nonsens, przecież ciągną ogromne ilości ropy, z której można wytwarzać energię elektryczną na różne sposoby!

KubaD.
Użytkownik
KubaD.

Cała ta nagonka na prąd jest tylko pretekstem do podniesienia ceny i dalszego zubożania klasy średniej w Europie…

Fenix
Użytkownik
Fenix

@KubaD w której klasie siedzisz ?