Niepokojący wpływ COVID-19 na ludzkie mózgi

Opublikowano: 21.07.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3936

Kiedy na początku 2020 roku świat po raz pierwszy zetknął się z nowym wirusem SARS-CoV-2, większość skupiła się na jego bezpośrednim wpływie na układ oddechowy. Wszak to od tego, jak dobrze nasze płuca radzą sobie z infekcją, zależało przetrwanie. Wkrótce jednak zaczęto zauważać, że Covid-19 atakuje nie tylko płuca. Coraz częściej na pierwszy plan wysuwały się objawy neurologiczne — utrata smaku i zapachu, nieostrość myśli, a nawet udary. Wszystko wskazywało na to, że wirus ma silny wpływ na nasz układ nerwowy.

Szpital badawczy NYU Langone Health w Nowym Jorku rozpoczął zbieranie danych na temat problemów neurologicznych związanych z Covid-19, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób wirus wpływa na mózg. Naukowcy szybko odkryli, że u osób, które przeżyły Covid-19, mogą wystąpić długoterminowe problemy, takie jak pogorszenie funkcji poznawczych, zmiany w wielkości i strukturze mózgu, depresja, utrata pamięci, a nawet demencja.

Szczególnie niepokojące jest zapalenie mózgu. Dr Avindra Nath, dyrektor kliniczny National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS), podkreśla, że podczas badania mózgów pacjentów, którzy zmarli na COVID-19, stwierdzono znaczne uszkodzenia naczyń krwionośnych pokrytych przeciwciałami. To dowód na to, że układ odpornościowy nie działa prawidłowo w odpowiedzi na wirusa, atakując własne naczynia krwionośne i wywołując stan zapalny w mózgu. Zapalenie to może być przyczyną długotrwałych objawów neurologicznych, takich jak mgła mózgowa i utrata pamięci.

Związek między Covid-19 a zapaleniem mózgu potwierdzają również inne badania. Dr Lara Jehi z Cleveland Clinic odnalazła oznaki nieprawidłowego stanu zapalnego u osób z przewlekłymi bólami głowy po chorobie. Jej badania pokazały, że obszary zapalenia i uszkodzenia naczyń krwionośnych pokrywają się u osób z COVID-19 i chorobą Alzheimera, co wskazuje na możliwy związek tych stanów.

Naukowcy cały czas poszukują odpowiedzi na pytanie, jak dokładnie SARS-CoV-2 wpływa na mózg. Choć wiele wskazuje na to, że kluczową rolę odgrywa tutaj zapalenie, nie wyklucza się bezpośredniego wpływu wirusa na układ nerwowy. Jak podkreśla Dr Sharon Meuropol, dyrektor programowa w NYU Langone Health, najważniejsze teraz jest zrozumienie, co dzieje się w mózgach pacjentów z COVID-19 i jak można odwrócić uszkodzenia. To klucz do opracowania skutecznych metod leczenia, które zapobiegną długotrwałym problemom neurologicznym u osób, które przeżyły chorobę.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. pikpok 21.07.2023 17:07

  A nadajniki 5G i Starlink są bezpieczne i zdrowe?
  300 nadajników w paru miastach w Chinach uruchomiono w 2019r. i to był początek.
  ,,WUHAN — Central China’s Hubei province has built more than 300 5G base stations and achieved full 5G signal coverage in its prefecture-level cities, local telecom sources said.
  http://www.chinadaily.com.cn/a/201905/27/WS5cebd2f7a3104842260be10a.html

 2. elroman 21.07.2023 17:35

  No i jeszcze szczepionki, …

 3. replikant3d 21.07.2023 18:31

  Piasłem już wielokrotnie że to szpryca jest bronią a nie covidek. To był tylko ,,straszak,, Teraz tylko się to potwierdza. Zobaczycie co będzie jak uruchomią 5G na full….

 4. george 22.07.2023 02:50

  Cały czas większość ludzi zapomina albo nie wie że prowadzenie statystyk zachorowań na grypę został wstrzymany w okresie plandemii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.