Nieludzka decyzja rządowego FRS

Opublikowano: 04.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2087

W szczycie epidemii, kiedy kryzys gospodarczy dopiero się zaczyna, rządowy Fundusz Rozwoju Spółek dał zielone światło na likwidację słynnego zakładu w Świnoujściu. Pracownicy stoczni Gryfia są zdruzgotani. Utrata pracy w tak trudnym okresie może oznaczać pozbawienie środków do życia. Promykiem nadziei jest inicjatywa, z jaką wyszedł lokalny samorząd.

Wyrok na stocznie Gryfia został już podpisany. 200 pracowników świnoujskiego zakładu lada dzień otrzyma wypowiedzenia. Władze Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. z siedzibą w Szczecinie, będącej właścicielem przybytku zachowują się tak, jakby los ludzi, którzy wkładali swój trud w rozwój zakładu, kompletnie ich nie obchodził.

„To dla nas katastrofa” – mówi w rozmowie z portalem GS24 Bartłomiej Szmyt, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” przy Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. „Oni łamią prawo, wszystkie porozumienia i ustawę o związkach zawodowych” – mówi, wskazując na niezgodny z prawem tryb wypowiadania umów o pracę. „To typowo PiS-owska strategia. Zupełny brak poszanowania ludzi i nie liczenie się z nimi”.

„Bo u nas w stoczni pracują mąż i żona, brat i siostra, ojciec i syn” – tłumaczy działaczka związkowa Anna Stawicka. „Do tego przecież z nami kooperowali różni podwykonawcy. To masa ludzi, która znajdzie się bez pracy, bo teraz, w czasach pandemii jej po prostu zaczyna brakować” – mówi i opowiada o zwolnieniach z pracy tych pracowników, którzy do tej pory mieli zatrudnienie w Niemczech, o kompletnej zapaści turystyki w Świnoujściu, o braku niemieckich klientów na bazarach przygranicznych.

Wypowiedzenia mają zostać wręczone na spotkaniu z zarządem 9 listopada. Władze spółki chcą sprzedaż zakład, a zyskiem z transakcji i parkiem maszynowym wywiezionym ze Świnoujścia zamierzają wzmocnić stocznię w Szczecinie. „My ten majątek ze Świnoujścia z naszej części, czyli doki, sprzęt pływający, czyli wszystko, co będzie nam potrzebne, całą infrastrukturę, musimy przenieść i chcemy przenieść do Szczecina, żeby mieć pełne portfolio doków” – mówi dla „Rzeczpospolitej” prezes Gryfii Krzysztof Zaremba.

„To nie tak miało wyglądać” – mówią stoczniowcy, którzy w 2013 roku, kiedy ich zakład został wchłonięty przez podmiot ze Szczecina, słyszeli piękne słowa o inwestycjach, rozwoju i poważnych zleceniach. Menedżerowie ze stolicy województwa okazali się na tyle marnymi zarządcami, że obecnie stocznia w Świnoujściu znajduje się w katastrofalnej sytuacji finansowej. Rozwiązaniem mogłoby być wsparcie inwestycyjne ze strony rządu, który przecież wielokrotnie deklarował, ze restauracja przemysłu stoczniowego jest jego strategicznym celem. Takiego wsparcia jednak nie będzie, a władza, która składała obietnice, okazała się grabarzem, nie wybawicielem.

„Docierają do nas informacje, że w chwili obecnej wywożony jest sprzęt, a doki przygotowywane są do opuszczenia Świnoujścia. By do tego nie dopuścić, chcemy wyjść jako samorządowcy z konstruktywną ofertą dla rządu. Mamy doświadczenia w zakresie komunalizacji firm i majątku państwowego, mamy również doświadczenia w zakresie pozyskiwania inwestorów dla obszarów postoczniowych. Uważamy, że stworzenie w tym miejscu morskiego parku przemysłowego dałoby szansę na zatrudnienie dla kadry świnoujskiego oddziału Gryfii, jak również na stworzenie nowych miejsc pracy u kilku lub większej ilości inwestorów, którzy zdecydowaliby się rozwijać swoje biznesy w tym miejscu, mógłby tam powstać swoisty klaster morski” – mówi „Rz” Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Samorząd województwa wraz z władzami Świnoujścia opracował plan ratunkowy, który umożliwiłby uratowanie miejsc pracy. Na miejscu stoczni miałby powstać Świnoujski Morski Park Przemysłowy, w którym pracę mieliby znaleźć wyrzuceni z Gryfii. Samorządowcy zalecają więc dyrekcji ze Szczecina wyodrębnienie podmiotu obsługującego świnoujski majątek stoczniowy, który to podmiot następnie miałby zostać skomunalizowany, a w dalszej kolejności – doinwestowany we współpracy z przedsiębiorstwami z innych stron kraju.

„Teren Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, to miejsce z ogromnym potencjałem gospodarczym. Wciąż nie brakuje tam ludzi o wysokich kwalifikacjach w branży remontów statków oraz budowy instalacji offshore. Niedopuszczalne jest zmarnowanie takich aktywów gospodarczych” – wyjaśnia Olgierd Geblewicz.

Wszystko wskazuje jednak na to, że rząd zrobi to po swojemu, a więc zakład zlikwiduje, a jego pracownikom zaproponuje co najwyżej pracę w Szczecinie – 100 km od domu.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 04.11.2020 10:50

    Przecież o to właśnie rządowi chodzi. Likwidować zakłady pracy, aby ludzie zostali bez pieniędzy, zadłużyli się w bankach, a potem wspaniałomyślnie zaoferuje im się Wielki Reset na niewolniczych zasadach i ofiary będą sprawcom bić brawo.

  2. Jack Ravenno 04.11.2020 12:28

    Rząd? O coś rządowi chodzi? To tylko mapety.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.