Nieletni więźniowie Amerykanów

Opublikowano: 12.12.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 311

Amerykańska armia pojmała i uwięziła ok. dwustu afgańskich nieletnich, których średnia wieku to 16 lat i przetrzymywała ich jako więźniów przez ponad rok czasu, nie przedstawiając jakichkolwiek zarzutów. Raport dla ONZ-owskiej Komisji Praw Dziecka mówi o ponad dwustu uwięzionych młodocianych Afgańczykach przetrzymywanych w wojskowym więzieniu w Bagram w prowincji Parwan i scharakteryzowanych jako “wrodzy bojownicy”.

Jak donosi raport, nastolatkom nie przedstawiono żadnych zarzutów ale prewencyjnie przetrzymuje się ich pod pozorem “zapobiegnięcia powrotowi na pole bitwy”. Jako, że uwięzieni nie mają przedstawionych zarzutów nie mogą liczyć na pomoc prawną, bronią się sami w otwartych przesłuchaniach. Większość z uwięzionych dzieci podczas zatrzymania nie była umundurowana, wiele z nich zabrano z domów.

“Nie mówimy o jeńcach schwytanych na polu bitwy, lecz o zatrzymanych w domach, gdzie czterech czy pięciu braci może być zatrzymanych i uwięzionych za jednym razem” – powiedziała Tina M. Foster z International Justice Network. Raport mówi, że wiek zatrzymanych nie jest sprawdzany od razu po aresztowaniu, a późniejsze jego ustalenie może zająć siłom okupacyjnym do roku czasu.

Dyrektor Amerykańskiej Unii Praw Obywatelskich, Jamil Dakwar, mówi, że skoro średnia wieku więźniów to 16 lat istnieje duże prawdopodobieństwo, iż niektórzy z nich zostali pojmani w wieku 13-14 lat. Foster powiedziała, że zdarzało jej się reprezentować w Bagram “wrogich bojowników” w wieku 11 lub 12 lat. Uważa ona, że liczba więzionych dzieci jest wyższa niż 200, ponieważ Departament Stanu nie mógł wliczać w liczbę jeńców dzieci, które w chwili zatrzymania nie miały ukończonych 18 lat, ale gdy uzyskały pełnoletność były wliczane do raportów.

Rząd USA broni tych praktyk powołując się na orzeczenie amerykańskiego Sądu Najwyższego, który w 2004 roku orzekł, że zatrzymywanie żołnierzy wroga na czas konfliktu jest fundamentalnym prawem wojny i jest zgodne z Konwencją Genewską.

Raport ONZ mówi, że większość z nieletnich została zwolniona lub przekazana rządowi afgańskiemu, nie przytacza jednak żadnych danych liczbowych. Amerykanie przekazali Afgańczykom już około trzech tysięcy więźniów. Więzionych jest nadal około sześciuset. Raport zostanie przekazany Komisji Praw Dziecka ONZ w styczniu.

Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
bXXs
Użytkownik
bXXs

wydaje mi się że Guantanamo to nie tylko więzienie ale też ośrodek programowania przyszłych terrorystów. USA potrzebuję wiarygodnych terrorystów, bo jak dotąd ich podróbki / najemnicy słabo się spisują. Po wieloletnim maltretowaniu i programowaniu, mają już wcześniej podejrzanych, aresztowanych i zwolnionych z braku “wystarczających dowodów” i nagle Boom :-) Wiedzieliśmy, że terrorysta a wy krzyczeliście że dziecko! Im młodszy i mniej wykształcony tym łatwiej zniszczyć i wgrać dodatkowe osobowości ujawniane na bodziec. USA to bandyci i terroryści globalni. Szkoda mi amerykanów.