Nie dadzą wygasić wielkiego pieca

Opublikowano: 09.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 663

Związki zawodowe działające w ArcelorMittal Poland ogłosiły wspólne stanowisko, w którym nie akceptują decyzji zarządu spółki dotyczącej wygaszenia na jesieni wielkiego pieca w krakowskiej hucie oraz zatrzymania pracy stalowni.

Piec ma być wygaszany w ramach restrukturyzacji. Płomień ma zgasnąć na jesieni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie nastąpi we wrześniu i potrwa „miesiące lub kwartały”. Tłumaczy to spadkiem popytu na stal i „brakiem konkurencyjności w porównaniu z importem stali spoza Unii Europejskiej”. Spółka twierdzi, że nie zamierza zwalniać tysiąca dwustu pracowników zatrudnionych w części surowcowej, lecz przesunąć ich do walcowni, a części wypłacić obniżone postojowe.

Związkowcy w wystosowanym stanowisku twierdzą, że nie wiedzieli o planach zarządu i że nie akceptują takiego rozwiązania. „Wiadomość o wstrzymaniu produkcji od września br. przyjęliśmy z niedowierzaniem i zdumieniem” – napisali związkowcy. Zaznaczyli, że dłuższy przestój tak wrażliwych instalacji spowoduje nieodwracalną destrukcję urządzeń, na remont których nie tak dawno przeznaczono bardzo duże pieniądze.

„Zwracamy się do decydentów o ponowne przeanalizowanie tej decyzji, aby w przyszłości nie trzeba było żałować złych postanowień. Problemy pracownicze są dla organizacji związkowych tematem, do którego przywiązują najwyższą wagę. W tych i innych sprawach nie odpuścimy pracodawcy. W tej kwestii jesteśmy i będziemy zdeterminowani i bezkompromisowi” – piszą. Związkowcy przypomnieli też, że dwa lata temu został zakończony generalny remont jedynego wielkiego pieca w krakowskiej hucie, dzięki któremu może on pracować co najmniej przez kolejne 15 lat.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 10.05.2019 04:20

    Ciekawe jak import z krajów zachodnich może być bardziej opłacalny. Kolejna zakład przemysłowy zmieni się w magazyn “dla Biedronki”?

  2. Rozbi 10.05.2019 11:54

    Radek – to bardzo proste, mniejsze koszty produkcji w innych krajach powodują że import jest bardziej opłacalny niż produkcja na miejscu.

    W tym wypadku chodzi o cenę energii elektrycznej która przez limity CO2 jest w Polsce tak wysoka że najwyraźniej produkcja się przestała opłacać.

    Proste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.