MON zamówiło 73 pojazdy do rozmieszczenia systemów Patriot

Opublikowano: 18.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 411

Ministerstwo Obrony Narodowej Polski zamówiło 73 pojazdy do rozmieszczenia na nich systemów rakietowych Patriot, poinformował resort wojskowy.

„73 pojazdy Jelcz z pakietem logistycznym i szkoleniowym zostaną dostarczone na potrzeby systemu Patriot dla Polski” – poinformował MON. Poinformowano, że Jelcz dostarczy wojsku 73 pojazdy do rozmieszczenia systemów wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Wartość umowy wynosi około 171 milionów złotych.

W marcu 2018 roku w Warszawie podpisano kontrakt na dostawę Polsce amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał wówczas, że to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski. W jego ramach do Polski trafią także nowoczesne technologie na podstawie wynegocjowanego offsetu. Jak mówił, polskie firmy będą produkowały elementy wyrzutni, pojazdy służące transportowi zestawów oraz systemy łączności.

Planuje się, że w pierwszym etapie – w latach 2021-2022 – Polska otrzyma dwie baterie Patriot z pociskami PAC-3 MSE oraz elementami systemu sterowania i łączności IBCS.

Radary amerykańskiego systemu rakietowego Patriot nieustannie przeglądają niebo w określonym sektorze. Gdy tylko pojawi się na nim coś podejrzanego, system identyfikuje obiekt i przekazuje informacje z radarów do centrum dowodzenia, które ma bezpośrednią łączność z systemami wyrzutni rakiet. System jest w pełni zautomatyzowany.

Wielkość rakiet zależy od typu uzbrojenia. Rakiety PAC-3 ważą około 300 kilogramów, ale już waga PAC-2, przeznaczonych do unieszkodliwiania rakiet i samolotów, to około 900 kilogramów. Co ciekawe, rakiety te nie wybuchają, lecz taranują wrogi obiekt.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 19.05.2019 10:06

    Wystarczą drony, i te ” 171 milionów zł “wyparuje. Obejdzie się !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.