Minimalna ostro w górę

Opublikowano: 03.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1447

Od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. Ponadto od nowego roku stażowe nie będzie do niej wliczane, co wywinduje pensje osób z dłuższym stażem pracy.

Ci, którzy do tej pory zarabiali nie więcej niż minimalną krajową, a szacuje się, że to około 14 proc. pracowników, mogą liczyć od 1 stycznia na podwyżkę. Oficjalnie płaca minimalna zwiększy się z 2250 zł brutto do 2600 zł brutto, a więc o blisko 15 proc. Niektórzy mogą jednak liczyć na nawet dwukrotnie większą podwyżkę.

Dlaczego? Od nowego roku do płacy minimalnej przestaje się bowiem wliczać dodatek za wysługę lat i będzie on płacony osobno. Do tej pory przepisy były tak skonstruowane, że pracownikom budżetówki zarabiającym minimalną krajową zazwyczaj wliczano dodatek do minimalnej. Na papierze otrzymywali 20 proc. Dodatku do wynagrodzenia, ale kwotowo stanowił on część płacy.

Od nowego roku to się zmieni. Dodatek stażowy będzie doliczany do podstawy, która nie może być niższa niż minimalne 2600 zł brutto.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Nawet ta kwota 2600, która jest przecież kwotą BRUTTO, to jest śmieszna kwota nijak się mająca do wynagrodzeń za Odrą, za Bałtykiem, za górami…

hashi
Użytkownik

Nowa polska stawka minimalna 1920 zł netto to właściwie starcza na jedzenie i opłatę za wynajem pokoju i podstawowe rachunki. A gdzie zakup auta, ubrania, utrzymanie dzieci, jakieś wakacje? Sumarycznie po miesiącu zostaje ci całe 0 zł.

W 2019 pracowałem na próbę u niemca, na minimalnej krajowej wyszło 6000 netto,
Pracodawca zapewnił mieszkanie i dojazd oraz 25 zł dziennej diety.
Jedyne koszty to jedzenie wyszło 800 zł, na przyzwoitym poziomie bez dziadowania za to samo w polskim Lidlu wychodziło 900 zł, różnice w jakości na korzyść niemców.
Po miesiącu zostało 5200 zł.

Teraz należałoby porównać co w obu krajach dostajemy w ramach kwoty brutto i podatków.