Michaił Gorbaczow ostrzega przed wojną jądrową

Opublikowano: 11.01.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 375

Ukraina jeszcze przed zamachem stanu była prorosyjska, jednak nowy rząd chce ją pokierować w stronę Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i organizacji NATO. Były prezydent Związku Radzieckiego ostrzega, że jeśli NATO rozszerzy swoją granicę, może dojść do wielkiej wojny w Europie.

Prezydent Ukrainy zapowiadał, że kraj w najbliższych latach przeprowadzi referendum w sprawie wejścia w struktury NATO. Oznacza to więc, że granice tej organizacji będą znajdować się tuż przy Rosji, co najprawdopodobniej spotka się z odpowiedzią. Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że z powodu sytuacji na Ukrainie może dojść do wielkiej wojny w Europie.

Jego zdaniem Niemcy chcą dokonać nowego podziału Europy rozszerzając swoją strefę wpływów na wschód, tj. w kierunku Rosji, podobnie jak podczas drugiej wojny światowej. Gorbaczow ostrzega, że “Jeśli w tej napiętej atmosferze komuś puszczą nerwy, to nie przeżyjemy najbliższych lat” – może dojść do wojny, w której zostanie użyta broń jądrowa.

Według Gorbaczowa kryzys na wschodzie Ukrainie może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla całej Europy. Skrytykował “katastrofalny kryzys zaufania” między Rosją a Zachodem i wezwał do “odmrożenia” relacji. “Potrzebna jest nowa odwilż” – oświadczył.

Były Sekretarz Generalny KPZR wytknął Niemcom, że chcą uczestniczyć w “nowym podziale Europy”. “Już raz, podczas II wojny światowej, Niemcy próbowały rozszerzyć obszar swego panowania na Wschód. Jakiej lekcji jeszcze potrzebują?” – zapytał.

Wypowiedź Gorbaczowa mogła być aluzją do niedawnego wystąpienia kanclerz Niemiec. Kilka dni wcześniej po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem Angela Merkel oświadczyła, że to władze Rosji odpowiadają za kryzys w Donbasie, a celem niemieckiego rządu jest „przywrócenie terytorialnej integralności Ukrainy”.

83-letni Gorbaczow cieszy się w Niemczech ogromną popularnością. Uważany jest za głównego sprawcę zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec. W listopadzie 2014 r. brał udział jako gość honorowy w obchodach 25. rocznicy upadku muru berlińskiego.

Autorstwo: John Moll (1-3), jkl (4-7)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Lewica
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Jaka szkoda, że tą niemiecką starą ropuchę już zdążył przekabacić amerykański jastrząb. To tylko świadczy o tym jaka marionetkowa jest władza w Europie. Przecież występowanie przeciw Rosji nie leży w interesie zachodniego biznesu. Jakaż musi być siła tych, którzy pchają decyzje niemal całej (z wyjątkiem Węgier) Europy pod prąd zdrowego rozsądku…

zenek
Użytkownik
zenek

Występowanie przeciwko Zachodowi to przede wszystkim nie leży w interesie Rosji.Jak wiadomo Stany to Imperium i Centrum Cywilizacji.Rosja natomiast jest Peryferium.To ,że jej się nie podoba bycie Peryferium to zrozumiałe.Niech się Rosja najpierw ucywilizuje,rozwinie,zrobi postępy w każdej dziedzinie,a dopiero potem niech próbuje zmieniać statusqwo.Jak na razie to próbuje tylko szantażować Świat cywilizowany bronią jądrową.Przepaść pomiędzy Rosją i Zachodem jest ogromna w każdej dziedzinie,ale największa chyba w sferze mentalnej.Dopóki u władzy są elity wykształcone w ZSRR,nic się nie zmieni.Rosję czekają jeszcze ogromne zmiany społeczno-gospodarcze,które aby się powiodły potrzebują ,,młodej,świeżej”elity politycznej,której jak na razie nie widać na horyzoncie.Straszenie wojną nuklearną świadczy tylko o tym,że Gorbaczow to były aparatczyk komunistyczny,który niewiele zrozumiał co się stało z jego ZSRR po 1989 roku.

zenek
Użytkownik
zenek

@atos…dziękuję za,,prztyczek”

heretyk
Użytkownik
heretyk

@Zenek wyłącz TVN TVP i Polsat, w ogóle wyłącz telewizję i włącz umysł.
Bez urazy oczywiście.

argos1
Użytkownik
argos1

@heretyk popieram w 100%.

maslana
Użytkownik
maslana

@zenek wyłącz telewizje tam tylko propaganda i opowiadanie jak to się w Polsce dobrze żyje .Polacy nie dajcie się otumaniać i manipulować.