Meteoryt z Czelabińska zaskoczył naukowców

Opublikowano: 19.02.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1559

Naukowcy odkryli nieznaną na Ziemi formę węgla we fragmentach meteorytu, który spadł w rejonie Czelabińska w 2013 roku, powiedział Sputnikowi Siergiej Zamozdra, adiunkt fizyki teoretycznej na Czelabińskim Uniwersytecie Państwowym.

Naukowiec wyjaśnił, że dziekan Wydziału Fizyki Siergiej Taskajew (obecnie rektor uniwersytetu – red.), podczas badania próbek pyłu meteorytowego zauważył coś błyszczącego. „Na początku myślał, że to diament, ponieważ ma sześć krawędzi. Później w Niemczech ten kryształ został wyciągnięty za pomocą mikropincety i prześwietlony promieniami rentgenowskimi – okazało się, że to nie jest diament, ale kryształ węglowy. Zmierzyliśmy pozycję atomów, płaszczyzny interatomów, a następnie koreańscy specjaliści na komputerze obliczyli, że rzeczywiście taki układ atomów jest możliwy” – powiedział ekspert.

Według niego węgiel może mieć wiele modyfikacji, w tym tę znalezioną w pyle meteorytowym. Nazywa się to wielokrotnym podwójnym kryształem – wyjaśnił, dodając, że obecnie naukowcy przygotowują publikacje na ten temat.

Taki węgiel nie został jak dotąd znaleziony na Ziemi, a eksperci będą musieli dowiedzieć się, jak do tego doszło, obliczając różne możliwości. „Jedną z opcji jest to, że powstał w warunkach kosmicznych, ponieważ jest to proces trwający miliardy lat, lub już podczas lotu w ziemskiej atmosferze. Siergiej Taskajew również przychyla się do drugiej hipotezy” – powiedział.

Jak poinformowała służba prasowa Czelabińskiego Uniwersytetu Państwowego, badanie fragmentów meteorytów zostało przeprowadzone przez Siergieja Taskajewa wraz z naukowcami z Politechniki w Darmstadt (Niemcy) i Narodowego Uniwersytetu Kengpuk (Republika Korei).

W okolicy Czelabińska 15 lutego 2013 roku tysiące ludzi mogły zaobserwować bardzo jasny bolid na niebie. W pierwszych minutach widoczne było rozszerzanie się i skręcanie ogona dymnego, a następnie nastąpiło uderzenie fali powietrznej, podobne do dźwięku silnej eksplozji.

Fragmenty meteorytu znaleziono w okolicach Czebarkuła, a największy – ważący ponad 600 kilogramów – spadł do jeziora o tej samej nazwie. Obecnie fragmenty meteorytu są przechowywane w Czelabińsku w Państwowym Muzeum Historycznym Południowego Uralu pod specjalną kopułą w hali wystawowej i każdy może go zobaczyć.

Zdjęcie: Valeriy Melnikov
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.