Koreański wyświetlacz z kwantowych kropek

Opublikowano: 22.02.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 549

Koreańscy naukowcy dokonali znacznego postępu na drodze do stworzenia pełnokolorowego wyświetlacza z kropek kwantowych. Taki wyświetlacz mógłby w przyszłości posłużyć do budowy telewizora, który pokaże obraz o znacznie lepszej jakości niż wszystko, co dotychczas udało się osiągnąć, a jednocześnie będzie on bardziej energooszczędny niż obecnie wykorzystywane urządzenia.

Specjaliści od ponad dziesięciu lat starają się zbudować wyświetlacz z kropek kwantowych. Te półprzewodnikowe kryształy nadają się do tego celu znacznie lepiej niż ciekłe kryształy obecne w LCD, gdyż emitują światło o ściśle określonej długości fali, którą można precyzyjnie dobierać. Kolor światła zależy jedynie od wielkości samej kropki.

Jednak problemem okazało się uzyskanie dużych wyświetlaczy korzystających z kwantowych kropek. Obecnie natryskuje się je na podłoże, jednak gdy używamy takiej techniki kropki muszą zostać przygotowane w organicznym rozpuszczalniku, a jego obecność zanieczyszcza wyświetlacz, prowadząc do redukcji jasności i większego zużycia energii.

Teraz koreańscy naukowcy, na których czele stoi Byoung Lyong Choi z Samsung Advanced Institute of Technology wpadli na pomysł wykorzystania techniki odciskania stempla. Kropki z selenku kadmu są tworzone na krzemowym podłożu a następnie odciskane bezpośrednio na szkle, bez użycia rozpuszczalnika. W ten sposób powstają czerwone, zielone i niebieskie piksele.

Brzmi to dość prosto, jednak Choi wyjaśnia, jak trudne zadanie stało przed jego zespołem: “trzy lata zajęło nam dopracowanie szczegółów, takich jak np. znalezienie odpowiedniej prędkości i ciśnienia, by możliwe było przeniesienie 100% kropek”.

Koreańczycy stworzyli już 10-centymetrowy pełnokolorowy wyświetlacz. Testy wykazały, że jest on doskonalszy od osiągnięć innych zespołów naukowych. Maksymalna jasność czerwonych pikseli jest o około 50% lepsza i zużywają przy tym około 70% mniej energii.

Co więcej, kwantowe kropki są bardzo wytrzymałe. Będą nadawały się zarówno do produkcji elastycznych wyświetlaczy jak i telewizorów, które muszą przez wiele lat pokazywać obraz o niezmienionej jakości.

Konkurencja chwali osiągnięcia Koreańczyków. Seth Coe-Sullivan z firmy QD Vision, która produkuje urządzenia korzystające z kwantowych kropek podkreśla, że wdrożenie ich techniki nie powinno generować dużych kosztów. Jednocześnie przestrzega przed zbytnim entuzjazmem. “Myślę, że w ciągu trzech najbliższych lat na bazie kwantowych kropek mogą powstać wyświetlacze dla telefonów komórkowych. Na większe ekrany będziemy musieli poczekać dłużej” – stwierdza.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Nature
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. eXpeL 22.02.2011 17:08

    Fenix :
    Hologram jest technologią która tworzy prawdziwy obraz 3D-imension . Obecnie z-popularyzowana technologia 3D jest w rzeczywistości iluzją 3 wymiarów przestrzennych . Hologram można nazwać 4D wliczając w to faktor czasu – jednak umieszczenie jego w technologii wyświetlania obrazu jest nieprawidłowe .
    Ciekawy audyt na ten temat przeprowadziła polska firma HOLOIT [ styczeń w Poznaniu ] – dowiedziałem się że pierwsze hologramy powstały z rąk Mieczysława Wolfke [ polski fizyk ] już w 1920 !
    Dodatkowo w dzisiejszym języku panuje chaos między nazwą Hologram a Holograf [ są często używane zamiennie i tak na prawdę nie można jeszcze stwierdzić który odnosi się do czego ] .

  2. Bad Blood 22.02.2011 18:54

    Wszystko w swoim czasie Panowie.

  3. eXpeL 22.02.2011 20:08

    Fenix :
    osobiście również w ten sposób rozróżniam hologram i holograf [ Wikipedia np. ma jednak z tym problem – w określonym zakresie ] . W momencie kiedy naciśniemy na hologramie guzik STOP wymiary przestrzenne ustają przez co nie przemieszczają się w czasie [ tak jakby czasie hologramu – nie naszym czasie ], przestrzeń nie ma wówczas żadnych zmiennych w stosunku do czasu – dlatego uznaję się że określanie hologramu technologią 4D jest niewłaściwe . Prawdopodobnie ‘problem’ nie został jeszcze finalnie ustalony …

  4. rayX 23.02.2011 06:39

    Ta informacja juz stanowi reklame produktu. Maja juz gotowa technologie ale musza ja sprzedac. Marketing. Najpierw sprzedaje sie wyrob typu minimum, by potem zwiekszac kwartalnie/co roku jakosc i mozliwosci. Potem bedzie trzeba czekac na kropki nowej generacji… W düpie mam kropki. Nie mam tv. Warto by bylo wiedziec, kto finansuje owe badania…

    Pzdr

  5. rayX 23.02.2011 06:50

    Swoja droga z kazdego odkrycia, bez wzgledu na dziedzine, robi sie pompe. Odkrycia, o ktorych po roku czesto juz niewielu pamieta. Odkrycia, gdzie w konkluzji, w wiekszosci z nich jest zapisane, ze jeszcze trzeba wiele lat badan, aby dane idee wprowadzic w zycie.
    Codziennie jestesmy zasypywani gradem odkryc. I co to tak naprawde zmienia w naszym zyciu? Wiecej plew niz ziarna….

    Pzdr

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.