Kombajn na energię słoneczną do zbierania wody atmosferycznej

Opublikowano: 13.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1178

Ponieważ ponad 2,2 miliarda ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody, a miliony ludzi umiera co roku z powodu chorób związanych z wodą, znalezienie zrównoważonych rozwiązań w zakresie czystej wody pitnej ma ogromne znaczenie. Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju (Chiny) opracowali rewolucyjną technologię gromadzenia wody atmosferycznej za pomocą paneli słonecznych, która może być wybawieniem dla suchych obszarów. Ich innowacyjne podejście, wykorzystujące higroskopijny żel i sole, może znacząco zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwach domowych, przemyśle i higienie osobistej.

Jedną z głównych przeszkód w gromadzeniu wody atmosferycznej było wprowadzenie soli do hydrożeli. W przeszłości zwiększona zawartość soli powodowała zmniejszenie zdolności pęcznienia i wyciek soli. Jednak zespołowi z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju udało się pokonać tę przeszkodę, opracowując superhigroskopijny żel przy użyciu pochodnych roślinnych i soli higroskopijnych. Żel ten wykazał niespotykaną dotąd zdolność pochłaniania i zatrzymywania wody: jeden kilogram suchego żelu może wchłonąć 1,18 kilograma wody w suchych warunkach i do 6,4 kilograma w wilgotnych warunkach.

Aby zoptymalizować proces gromadzenia wody, badacze opracowali prototyp z równoległymi komorami desorpcji i kondensacji. Dodatkowo w komorze kondensacyjnej zabudowano turbowentylator, który zwiększył odzysk wody do ponad 90%. Prototyp zainstalowany na zewnątrz wykazał imponującą wydajność, uwalniając zaadsorbowaną wodę nawet w okresach słabego nasłonecznienia. Ponadto system osiągnął jednoczesną adsorpcję i desorpcję w ciągu dnia, co dodatkowo zwiększyło jego wydajność.

Kolejne kroki zespołu obejmują badanie odnawialnych źródeł energii w celu osiągnięcia jednoczesnej adsorpcji i desorpcji, maksymalizując dzienny uzysk wody na jednostkę masy adsorbentu. Zwiększy to jeszcze bardziej praktyczność systemu w zakresie powszechnej produkcji wody. Ponadto zastosowanie materiałów sorbentowych do zbierania wody atmosferycznej może mieć dalekosiężne zastosowania wykraczające poza codzienną produkcję wody. Można go stosować do odwadniania, nawadniania rolnictwa i kontroli termicznej urządzeń elektronicznych.

Rozwój tego zasilanego energią słoneczną kombajnu atmosferycznego zbierającego wodę opiera się na latach badań i innowacji w tej dziedzinie. Zbadano pozyskiwanie wody atmosferycznej jako potencjalne rozwiązanie niedoborów wody, szczególnie w regionach o wysokim poziomie światła słonecznego. Zastosowanie higroskopijnego żelu i soli stanowi znaczący postęp technologiczny, zapewniając lepszą absorpcję i zdolność zatrzymywania wody.

Zasilany energią słoneczną kombajn do gromadzenia wody atmosferycznej, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, jest bardzo obiecujący w rozwiązaniu palącego problemu niedoboru wody. Dzięki wydajnej konstrukcji i innowacyjnemu zastosowaniu higroskopijnego żelu i soli technologia ta może odmienić życie milionów ludzi żyjących na obszarach dotkniętych niedoborami wody.

Na podstawie: DOI.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. replikant3d 13.12.2023 16:59

  Można będzie to zastosować np na Marsie….

 2. Denisrozrabiaka 13.12.2023 17:47

  @replikant 3d “Można będzie to zastosować np na Marsie” cytat z artykułu “Ponieważ ponad 2,2 miliarda ludzi żyje w krajach dotkniętych niedoborem wody” haha na Marsie będzie zbierał wodę i wylewał- tak dla jaj hehe

 3. Dandi1981 14.12.2023 09:25

  A co z urzadzeniem filtrujacym morska wode ma pitna? Dlatego utrzymanie rzek i oceanow w czystoscijest mega wazne. Jaki ma sens filtrowanie wody ktora przypomina scieki a pozniej jest w kranie?
  Mineralne w butelkach by zbankrutowaly gdyby czysta woda rzeka plynela i byla przetwarzana na pitna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.