Kijów obiecuje dać immunitet językowi polskiemu

Opublikowano: 18.10.2017 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 390

Ministerstwa oświaty Ukrainy i Polski zamierzają podpisać w tym tygodniu deklarację zapewniającą prawo ukraińskich i polskich mniejszości narodowych do nauki w szkołach w ich języku ojczystym. Ze stosownym oświadczeniem wystąpili szefowie resortów oświaty obydwu państw.

„Ustaliliśmy, że w najbliższych dwóch-trzech dniach zostanie przygotowane i podpisane oświadczenie, w którym zagwarantujemy sobie wzajemnie prawo przedstawicieli mniejszości narodowych, w szczególności prawo polskiej mniejszości na Ukrainie, do nauki w języku ojczystym” — powiedziała polska minister edukacji narodowej Anna Zaleska na wtorkowym briefingu po spotkaniu z ukraińską minister oświaty Lilią Hryniewicz w Kijowie.

Hryniewicz natomiast przekazała, że mowa o deklaracji, która potwierdza zobowiązania rządów obydwu państw do zapewnienia i zagwarantowania prawa polskiej mniejszości narodowej do nauki w języku narodowym na etapie szkolnictwa średniego ze stopniowym zwiększaniem udziału przedmiotów wykładanych w języku ukraińskim.

Hryniewicz przekazała, że ową deklaracją Kijów chce zapewnić polskich partnerów, że prawo do nauki w języku ojczystym po przyjęciu nowej ustawy o oświacie zostanie zagwarantowane.

„Przyjęta na Ukrainie ustawa o oświacie przewiduje, że niezależnie od języka mniejszości część przedmiotów w szkole może być wykładana w języku ojczystym, jeśli ten język mniejszości narodowej jest językiem UE. Zaniepokojenie strony polskiej budzi fakt, że w ustawie figuruje słowo „może”, co oznacza, że to prawo nie jest zagwarantowane. Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie strony polskiej poprzez stosowny dokument, że prawo do nauki w języku ojczystym zostanie zagwarantowane” — powiedziała Hryniewicz.

Polska minister poinformowała przy tym o ustaleniach z ukraińską minister w sprawie wspólnej pracy nad implementacją na Ukrainie ustawy o oświacie „na zasadach partnerstwa”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o