Kijów obiecuje dać immunitet językowi polskiemu

Opublikowano: 18.10.2017 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Ministerstwa oświaty Ukrainy i Polski zamierzają podpisać w tym tygodniu deklarację zapewniającą prawo ukraińskich i polskich mniejszości narodowych do nauki w szkołach w ich języku ojczystym. Ze stosownym oświadczeniem wystąpili szefowie resortów oświaty obydwu państw.

„Ustaliliśmy, że w najbliższych dwóch-trzech dniach zostanie przygotowane i podpisane oświadczenie, w którym zagwarantujemy sobie wzajemnie prawo przedstawicieli mniejszości narodowych, w szczególności prawo polskiej mniejszości na Ukrainie, do nauki w języku ojczystym” — powiedziała polska minister edukacji narodowej Anna Zaleska na wtorkowym briefingu po spotkaniu z ukraińską minister oświaty Lilią Hryniewicz w Kijowie.

Hryniewicz natomiast przekazała, że mowa o deklaracji, która potwierdza zobowiązania rządów obydwu państw do zapewnienia i zagwarantowania prawa polskiej mniejszości narodowej do nauki w języku narodowym na etapie szkolnictwa średniego ze stopniowym zwiększaniem udziału przedmiotów wykładanych w języku ukraińskim.

Hryniewicz przekazała, że ową deklaracją Kijów chce zapewnić polskich partnerów, że prawo do nauki w języku ojczystym po przyjęciu nowej ustawy o oświacie zostanie zagwarantowane.

„Przyjęta na Ukrainie ustawa o oświacie przewiduje, że niezależnie od języka mniejszości część przedmiotów w szkole może być wykładana w języku ojczystym, jeśli ten język mniejszości narodowej jest językiem UE. Zaniepokojenie strony polskiej budzi fakt, że w ustawie figuruje słowo „może”, co oznacza, że to prawo nie jest zagwarantowane. Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie strony polskiej poprzez stosowny dokument, że prawo do nauki w języku ojczystym zostanie zagwarantowane” — powiedziała Hryniewicz.

Polska minister poinformowała przy tym o ustaleniach z ukraińską minister w sprawie wspólnej pracy nad implementacją na Ukrainie ustawy o oświacie „na zasadach partnerstwa”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o