Iskrzy między Ukrainą a sąsiadami

Opublikowano: 19.11.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 559

Raptownie wzrosło napięcie związane z mniejszościami narodowymi zamieszkującymi Ukrainę. Ukraińscy nacjonaliści próbują je zastraszyć.

W ostatnich dniach ukraińscy nacjonaliści zebrali się w Użhorodzie, centrum obwodu zakarpackiego, pod węgierskim konsulatem, zablokowali wejście do budynku, żądając zaprzestania działań, które jakoby grożą Ukrainie rozpadem. W demonstracji brali udział członkowie ugrupowania „Karpacka Sicz”, związanego z Prawym Sektorem.

Członkowie nacjonalistycznej partii Swoboda w Berehowie, 26-tysięcznym mieście zamieszkałym w większości przez obywateli ukraińskich narodowości węgierskiej (76 proc. mieszkańców) próbowali spalić węgierską flagę wywieszoną na budynku rady miejskiej. Przedtem członkowie młodzieżowej organizacji tej partii na demonstracji uznali samo wywieszenie tej flagi za prowokację.

Akcje poprzedziły wezwania w sieciach społecznościowych, by okazać sprzeciw wobec działań mniejszości narodowych na terenie Ukrainy. Nacjonaliści mówią o podziemnych organizacjach ukraińskich Węgrów, które trenują z węgierską armią, przy pasywności ukraińskich służb specjalnych. Grożą także konfliktem etnicznym w przypadku aktywizacji strony węgierskiej, wieszczą zagrożenie integralności Ukrainy.

15 listopada węgierski minister spraw zagranicznych zareagował na wydarzenia w Użhorodzie i Berehowie żądając od strony ukraińskiej wszczęcia śledztwa i ukarania sprawców wydarzeń. Ukraiński ambasador został wezwany do węgierskiego MSZ.

O wydarzeniach szeroko informowały ukraińskie media, nakręcając dodatkowo atmosferę zagrożenia. W telewizyjnym programie telewizji ZIK poza węgierskim dziennikarze informowali też o zagrożeniach „wojną hybrydową” ze strony Polski i możliwością pojawienia się „zielonych ludzików” z polskimi znakami.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.