Imperium medialne Murdocha

Opublikowano: 17.07.2010 | Kategorie: Media

Liczba wyświetleń: 795

Mówi się, że wszystko czego dotknie Murdoch zmienia się w złoto. To właśnie talent i zdolność do podejmowania ryzyka potentata pozwoliły, aby News Corporation miało tak duży wpływ na media na całym świecie.

Karierę Australijczyka zapoczątkowało przejęcie po ojcu udziałów w „News Limited”, firmie związanej z mediami. Mając zaledwie 22 lata Murdoch powrócił ze studiów w Oxfordzie, aby objąć stanowisko dyrektora generalnego w firmie po śmierci ojca. Wkrótce zainteresował się powiększeniem swojego dobytku medialnego i kupił podupadające Sunday Times, a dzięki tabloizacji tego dziennika osiągnął sukces. W ciągu kilku lat dał się poznać jako biznesmen kupując australijskie gazety ze stanów New South Wales, Queensland i Terytorium Północnego, w tym tabloid The Daily Mirror. Kupił także studio nagraniowe Festival Records, które istniało do 2005 roku i odnosiło spore sukcesy.

Pierwszym zagranicznym zakupem Murdocha był The Dominion z Nowej Zelandii w 1964 roku. W tym samym roku zaczął wydawać The Australian, pierwszy ogólnokrajowy dziennik, który miał na celu zdobyć poważanie czytelników, ugruntować polityczny wpływ i uczynić Murdocha jakościowym wydawcą. W 1972 roku kupił tabloid The Daily Telegraph i wsparł kandydaturę Gougha Whitlama w wyborach. Polityk w rok po elekcji zaczął tracić poparcie, Murdoch nie wsparł go w następnych wyborach, jednak zaczął interesować się innymi politykami (później wesprze m.in. Tony’ego Blaira czy George’a Busha) i zagranicznymi rynkami medialnymi.

Skutkiem sukcesu medialnego w Australii i zarabiania ogromnych sum pieniędzy była dobra komitywa z Commonwealth Bank of Australia, który wsparł i wyłożył pieniądze na najnowszy i najbardziej ryzykowny projekt Murdocha – rodzinną firmę, która miała w posiadaniu najbardziej poczytną niedzielną gazetę Wielkiej Brytanii The News of The World. Mimo tego, iż w 1950 roku była to najbardziej popularna gazeta na świecie, posunięcie Murdocha było bardzo ryzykowne, ponieważ postawił w hipotekę cały swój australijski majątek, aby kupić ten tytuł. W 1969 roku zakupił i stabloizował The Sun, które do 2006 roku sprzedawało się w 3 milionach egzemplarzy dziennie. W 1981 roku magnat zakupił The Times i The Sunday Times, które należało do Lorda Northcliffe’a. W 1989 roku powstało Sky Television, które początkowo nie odnosiło sukcesów, jednak po połączeniu z British Satellite Broadcasting i powstaniu British Sky Broadcasting, jest obecnie najbardziej popularną płatną siecią telewizyjną w Wielkiej Brytanii.

Po sukcesie na Wyspach, Murdoch postanowił spróbować swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym zakupem był San Antonio Express-News w 1973 roku. W niedługim czasie stworzył nowy tabloid, Star, a rok 1976 przyniósł za sobą nowy nabytek – New York Post.

Zgodnie z prawem amerykańskim, tylko obywatel Stanów Zjednoczonych mógł posiadać udziały amerykańskich stacji telewizyjnych, dlatego też Murdoch w 1985 stał się legalnym obywatelem USA. Już w 1986 roku stworzył sieć telewizyjną Fox Broadcasting Company, która stała się bardzo ceniona i popularna wśród dorosłych telewidzów. W 1996 roku Murdoch otworzył całodobowy kanał informacyjny Fox News, konkurenta dla CNN. Odniósł ogromny sukces telewizyjny, jego sieci kablowe nadawały dziewięć z dziesięciu najbardziej popularnych programów. Z czasem powstawało coraz więcej siostrzanych telewizji FOX.

To nie koniec sukcesów magnata. W 2003 roku Murdoch nabył za 6 miliardów dolarów Hughes Electronics, największego operatora systemu satelitarnego telewizji w USA, a rok później przeniósł swoją siedzibę News Corporation z Australii do jednego z biurowców w centrum Nowego Jorku.

W 2005 roku Murdoch kupił wtedy zaledwie 3 letni serwis internetowy MySpace za 580 milinów dolarów. Obecnie zajmuje on 7 miejsce na świecie w rankingu najczęściej odwiedzanych stron www. W 2007 roku wykupił The Wall Street Journal, jedną z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej, co wywołało mieszane uczucia, ponieważ mówi się, że czego nie dotknie Murdoch, zrobi się skomercjalizowane. Przykładem na to może być fakt, iż zaczęto umieszczać więcej zdjęć, które były drukowane w kolorze, a nie tradycyjnie czarno-białe. Murdoch nabył też turecki kanał TGRT, a plotki mówią, że w tym celu zdobył tureckie obywatelstwo.

Jeśli chodzi o działania Murdocha w Polsce, w 2007 roku zrobiło się gorąco. Jego News Corporation zakupił 35% udziałów telewizji katolickiej TV Puls. Miał to być spory zastrzyk gotówki, który miał pomóc podźwignąć stację, jednak w 2008 roku akcje zostały odsprzedane.

Ostatnio o Murdochu znowu zrobiło się głośno za sprawą sugestii, iż News Corporation wycofa publikacje w Google takich gazet jak The Wall Street Journal czy The Times. Potentat chce, aby treści gazet nie były indeksowane w wyszukiwarce. Ma to związek ze spadkiem dochodów z prasy drukowanej przy jednoczesnym zamieszczaniu tych materiałów za darmo w Internecie. Jeśli rozmowy zawiodą, Murdoch gotowy jest pozwać Google za bezprawne wykorzystywanie treści News Corp.

Autor: Karolina Morusiewicz
Źródło: iThink


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.