Impeachment Donalda Trumpa uchwalony

Opublikowano: 14.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1953

Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przegłosowała artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa, w którym zarzuca mu „podżeganie do powstania”. Za artykułem głosowało 10 republikanów. Później Trump wydał oświadczenie, w którym nie wspomniał o impeachmencie. „Za” impeachmentem zagłosowało 232 parlamentarzystów, 197 było „przeciw”. Za artykułem o impeachment Donalda Trumpa głosowało 10 Republikanów.

Donald Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia w tej procedurze. Prezydent został oskarżony o podżeganie do powstania. W artykule Izby Reprezentantów stwierdzono, że działania Trumpa są zgodne z konstytucyjnym sformułowaniem „poważnych przestępstw i wykroczeń”.

Losy Trumpa zależą teraz od Senatu. Jednak lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell powiedział, że senatorowie nie rozpoczną procedury przed upływem kadencji głowy państwa 20 stycznia. Nie jest jasne, czy wobec Trumpa można zastosować procedurę impeachmentu po odejściu ze stanowiska: Kongres nigdy nie uciekał się do takiej praktyki.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów poprzedziła kilkugodzinna debata. Spiker Nancy Pelosi oświadczyła, że Trump jest niebezpieczny i musi odejść. „Wiemy, że prezydent Stanów Zjednoczonych wzniecił ten bunt, to zbrojne powstanie przeciwko naszemu wspólnemu krajowi. Musi odejść. Jest oczywistym i bieżącym zagrożeniem dla kraju, który wszyscy kochamy” – powiedziała.

Szef komisji spraw wewnętrznych Izby Reprezentantów George McGovern zapewnił, że „widział zło” w oczach atakujących Kapitol, którymi kierował Trump. Jak podkreślił, pracownicy, którzy podczas ataku na Kapitol byli w gmachu Kongresu, pisali do swoich bliskich pożegnalne wiadomości, sądząc, że nie uda im się wyjść cało z tej sytuacji. „To nie był protest, to było powstanie. Dobrze zorganizowany atak na nasz kraj, zainspirowany Donaldem Trumpem” – ocenił kongresman.

Wcześniej media wielokrotnie cytowały wypowiedź Liz Cheney, córki byłego wiceprezydenta USA Dicka Cheney’a, która oskarżyła Donalda Trumpa o to, że „wzburzał tłum, zgromadził tłum i rozniecił płomień ataku” na Kapitol. W trakcie głosowania przed budynkiem Kongresu odbywały się protesty lewicy. Demonstranci chcieli powiesić na barierkach wokół Kapitolu transparenty z nazwiskami 121 kongresmanów i 12 senatorów, których oskarżają o wspieranie Trumpa, ponieważ wypowiadali się przeciwko zatwierdzeniu wyników wyborów. Policja odepchnęła protestujących.

Podczas trwania debaty w Izbie Reprezentantów prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie. Zaapelował o powstrzymanie się od przemocy i zapewnił, że jest przeciwny wszelkim aktom wandalizmu. Prezydent nie wspomniał jednak o impeachmencie. „Przemoc jest sprzeczna ze wszystkim, w co wierzę, i ze wszystkim, za czym opowiada się nasz ruch” – mówił Trump. Trump podkreślił potrzebę skupienia się na interesach całego kraju i wezwał wszystkich Amerykanów do zjednoczenia, „przezwyciężenia namiętności chwili”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim oświadczeniu mówił również o bezprecedensowych atakach na wolność słowa, odnosząc się do blokowania jego kont w mediach społecznościowych. „To są napięte i trudne czasy. Próby cenzurowania, „skreślania” i umieszczania na czarnej liście naszych rodaków są złe i niebezpieczne” – powiedział. Trump wezwał też Amerykanów, aby „słuchali się nawzajem” i nie próbowali „uciszać się nawzajem”.

Lider Republikaów w Senacie Mitch McConnell odmówił zwołania izby wyższej Kongresu w celu rozważenia możliwości impeachmentu Donalda Trumpa przed inauguracją Joe Bidena, pisze „Washington Post”. Senat zakończy urlop 19 stycznia – w przeddzień objęcia urzędu przez Bidena. Jak donosi gazeta, powołując się na przedstawicieli McConnella, odmówił on zwołania izby wyższej „w piątek i w ogóle do 19 grudnia”. Tym samym plan Demokratów dotyczący usunięcia Trumpa przed wygaśnięciem jego kadencji nie powiedzie się. Rzecznik McConnella Doug Andres na „Twitterze” odniósł się do materiałów gazety i napisał: „Mogę potwierdzić”.

Ponad 20 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej może być zaangażowanych w utrzymanie porządku w Waszyngtonie przed inauguracją prezydenta-elekta Joe Bidena, powiedział szef policji miejskiej Robert Conti na briefingu w środę. „Ponieważ jest to wydarzenie związane z bezpieczeństwem narodowym, tylko tajne służby USA będą w stanie podać ostateczne dane, ale można będzie zobaczyć ponad 20 tysięcy członków Gwardii Narodowej w okręgu Kolumbii w stanie Waszyngton” – powiedział szef policji miejskiej. Podkreślił, że bardzo martwi się o bezpieczeństwo w mieście zarówno w najbliższy weekend, jak i bliżej inauguracji. „Traktujemy to poważnie” – powiedział Conti. Szef miejskiej policji nazwał tak wielką „pomoc z zewnątrz” bezprecedensową. Inauguracja Joego Bidena, zaplanowana na 20 stycznia w Waszyngtonie.

Tymczasem władze Nowego Jorku rozwiązują trzy umowy o współpracy z The Trump Organization, ponieważ uważają, że prezydent USA Donald Trump był zaangażowany we wzniecanie buntu – podała służba prasowa burmistrza Nowego Jorku. „Burmistrz Bill de Blasio ogłosił dzisiaj, że miasto Nowy Jork podejmuje kroki w celu rozwiązania trzech umów The Trump Organization z miastem po krwawym buncie na Kapitolu w zeszłym tygodniu” – poinformowano wczoraj. Chodzi o anulowanie umów na obsługę karuzeli w Central Parku, dwóch popularnych lodowisk i pola golfowego Ferry Point. „Prezydent wywołał zamieszki przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, w wyniku których zginęło pięć osób i zagroził zakłóceniem konstytucyjnego przekazania władzy” – powiedział de Blasio. „Nowy Jork nie będzie w żaden sposób kojarzony z tymi niewybaczalnymi działaniami i podejmujemy natychmiastowe kroki w celu rozwiązania wszystkich umów z The Trump Organisation” – dodał.

Media podały, że te atrakcje przynosiły firmie Trumpa 17 milionów dolarów rocznie. Jak informuje biuro prasowe burmistrza, karuzela jest obecnie zamknięta, a decyzja o zakończeniu jej działalności wejdzie w życie 25 dni po doręczeniu spółce zawiadomienia od miasta. Umowa na korzystanie z lodowisk Wollman i Lasker wygaśnie 30 dni po pisemnym zawiadomieniu. Oczekuje się, że proces zamknięcia pola golfowego Ferry Point potrwa kilka miesięcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 15.01.2021 01:04

    Podejrzewam ze glownym celem tego cyrku jest pozbawienie go ochrony jaka przysluguje bylym prezydentom bo ma niestety skonczyc jak Kennedy, a nie zadne laptopiki wyniesione z Kapitolu 🙁 wyrok wydany rzekomo przez sad iracki za Suleymaniego na niego i Penca to potwierdza tylko, beda mieli droge wolna: brak ochrony i rzekomy sprawca/zleceniodawca 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.