Haniebny wpis mera Lwowa

Opublikowano: 26.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2612

Mer Lwowa Andrij Sadowy skomentował protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą haniebnym wpisem w mediach społecznościowych.

Unia Europejska zniosła wobec ukraińskich przewoźników wymóg uzyskania licencji handlowych. W związku z tym polscy przewoźnicy rozpoczęli protest i kontynuują blokadę przejść granicznych z Ukrainą w Korczowej, Dorohusku, Medyce i Hrebennem.

Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu informował wcześniej, że złoży w Przedstawicielstwie KE w Polsce wniosek w sprawie „przywrócenia zezwoleń na przewozy komercyjne dla pojazdów z Ukrainy” w związku z pogarszającą się sytuacją polskiego sektora transportowego. Przewoźnicy napisali w nim m.in., że sektor transportowy ma 6 proc. udział w PKB Polski, zatrudnia ponad 1 mln osób, a branża do krajowego i samorządowego budżetu wpłaca 16 mld zł rocznie. Jako powód kryzysu wskazali umowę między Unią Europejska a Ukrainą, która m.in. zniosła zezwolenia na przewozy komercyjne z Ukrainy.

Protesty z oczywistych względów krytykowane są przez stronę ukraińską – polskie i ukraińskie interesy są w tym punkcie widocznie sprzeczne ze sobą. Z wolnościowego punktu widzenia ani polscy, ani ukraińscy, ani żadni inni przewoźnicy nie powinni być blokowani żadnymi narzucanymi przez państwo lub organizacje ponadpaństwowe licencjami lub ograniczeniami.

W Dohorusku, po polskiej stronie granicy, pojawił się w sobotę ukraiński minister infrastruktury Serhij Derkacz, który zwrócił się do koczujących tam ukraińskich przewoźników. „Pracujemy z ministerstwem infrastruktury, z Komisją Europejską, żeby znaleźć rozwiązanie. Też prosimy rząd Rzeczypospolitej Polskiej, żeby pomagał nam, żeby znaleźć to rozwiązanie i jak najszybciej odblokować tę granicę” – mówił. „Robimy wszystko, żeby negocjować dalej z Unią Europejską, z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, żeby znaleźć to rozwiązanie, żeby odblokować granicę i pozwolić naszym kierowcom wrócić do domu” – dodał. Derkacz przypomniał, że Ukraina przewozi przez terytorium Rzeczypospolitej ok. 30 proc. wszystkiego swoje zapotrzebowania do sektora energetycznego. „Kiedy mamy sytuację, że ponad miesiąc te cysterny stoją już w oczekiwaniu w kolejkach to (powoduje) bardzo duże napięcie, presję i duży problem dla naszych systemów energetycznych” – powiedział.

Sprawę skomentował także mer Lwowa – Andrij Sadowy. „Nasi polscy przyjaciele powinni wrócić do rzeczywistości” — napisał w mediach społecznościowych ukraiński samorządowiec. „Cały wasz gigantyczny wkład w zwycięstwo Ukrainy jest niwelowany przez marginalną grupę, która blokuje dostawy towarów humanitarnych do kraju drugi rok broniącego swojej niepodległości i bezpieczeństwa Europy” — dodał. Sadowy stwierdził, że cena, jako Ukraina ponosi przez protest, jest „zbyt wysoka”. „Czy Polska ma odwagę, wolę polityczną i narzędzia obywatelskie, aby zakończyć tę haniebną blokadę Ukrainy?” — pyta samorządowiec.

Ukraińskiemu samorządowcowi za pośrednictwem mediów społecznościowych odpisał znany na prawicy publicysta – Łukasz Warzecha. „Po pierwsze – pan mer kłamie. Pomoc humanitarna jest przepuszczana. Po drugie – to nie są »marginaliści«, tylko ogromna grupa polskich przedsiębiorców, którzy bronią swoich firm i swojego dorobku życia przed nieuczciwą konkurencją” – pisze redaktor. „Po trzecie – wy sobie wyobrażaliście, że wszyscy Polacy podporządkują się waszym interesom, bo tak się zachowywali nasz rząd i prezydent? No to się pomyliliście” – dodaje.

Autorstwo: SG
Na podstawie: DoRzeczy.pl, Twitter.com
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Światowid 26.11.2023 18:52

  >„Po trzecie – wy sobie wyobrażaliście, że wszyscy Polacy
  > podporządkują się waszym interesom, bo tak się zachowywali
  > nasz rząd i prezydent? No to się pomyliliście” – dodaje.

  Nasz rząd i prezydent? PiS prowadził politykę kompradorskiego zarządu zamorskiej kolonii USA, a nie polską. No i teraz pytanie – co się zmieni, gdy do władzy przyjdą “żydzi w pięciu smakach”: złodzieje Tuska, cwaniacy z PSL, homosie Biedronia, bezideowcy Hołowni, homosie i feministki z post-SLD? Co się realnie zmieni w polityce lizania tyłka banderowskim marionetkom USrAela zainstalowanym w Kijowie? Przecież cała Unia Europejska realizuje dokładnie tą samą politykę wobec Banderolandu, co i USA … UE po 24.02.2022 popełniła gospodarcze samobójstwo byle podpierać banderowski totalitaryzm. Na żądanie władców USrAela czy innych mrocznych sił – nie ważne. Ważne jest to, ze zmiana bandy sługusów USrAela na bandę sługusów UE niczego nie zmieni w zakresie rozwalania polskiej gospodarki, byle banderowcom ułatwić życie.

  Ludzie, łudzący się, że coś się zmieni z odejściem PiS – puknijcie się w czoło … Cała polska scena polityczna to jeden gang. Nie wyłączając Konfederacji.

 2. replikant3d 26.11.2023 19:33

  Światowid, smutna prawda. Ale do ,,zakutych,, i wypranych ,,pał,, to nie dociera. Obudzą się dopiero jak banderowcy w świetle prawa wywalać będą ich z ich własnych domów i mieszkań…I będzie lament i kwik…tyle że za późno… Jak już kresowiaków zmaykają w pierdlu za informowanie o zbrodnich banderowców…to być może już jest za późno..

 3. Denisrozrabiaka 26.11.2023 20:38

  Ooo, z samej Ukrainy przyjechali aby nagrać materiał na “wp”

 4. emigrant001 27.11.2023 08:46

  @replikant3d
  to już się dzieje w kraju gdzie mieszkam. Zarząd mojego bantustanu ma do dyspozycji mieszkania po polsku “komunalne” i to jest własność zarządu. Usuwa z nich najemców, czyli własnych obywateli żeby zrobić miejsce dla “uchodźców” z ukrainy, którym oprócz rachunków za wszysko, płaci 500€ miesięcznie “na wydatki” – najczęściej piwo:) Cywilizacja zachodnioeuropejska przestaje istnieć. I dzieje się to na naszych oczach, bo nie jesteśmy w stanie protestować. Conor McGregor za mówienie tego co myśli większość został totalnie zbanowany i oskarżony o mowę nianawiści. Demokracja przestała się sprawdzać. Nadchodzi Idiokracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.