Google opracowało tagowania obrazów generowanych przez AI

Opublikowano: 31.08.2023 | Kategorie: Kultura i sport, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1509

Oddział Google DeepMind zaproponował rozwiązanie, które pozwala na nanoszenie niewidocznych dla ludzkiego oka oznaczeń na obrazy tworzone przez sztuczną inteligencję.

Coraz trudniej jest odróżnić obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję od obrazów stworzonych przez ludzi, dlatego inżynierowie Google i innych gigantów technologicznych poważnie myśleli o opracowaniu w tym celu środków technicznych. Jednym z rozwiązań może być opracowana przez firmę technologia SynthID, która umożliwia tagowanie obrazów generatorów AI bez utraty ich jakości.

Polega to na wprowadzeniu subtelnych zmian w poszczególnych pikselach obrazów, tworząc znak wodny niewidoczny dla ludzkiego oka, ale rozpoznawalny przez komputer. Według Google taki znak jest wykrywany nawet po dodaniu różnych filtrów, dokonaniu korekcji kolorów lub dostosowaniu jasności. Co więcej, identyfikatora SynthID nie można usunąć, nawet jeśli obraz zostanie przycięty.

Google był jedną z firm technologicznych, która obiecała administracji USA wdrożenie pewnego rodzaju „znaku wodnego” dla treści AI. Równolegle podobną pracę wykonuje Adobe. Firma Adobe tworzy metody kodowania danych, które pozwalają prześledzić, w jaki sposób powstał obraz i udokumentować późniejsze zmiany. Możliwe jest, że osoby atakujące dysponujące potężnymi platformami AI celowo odmówią oznaczania obrazów AI, ale jeśli duzi gracze wprowadzą obowiązek etykietowania, ludzie zaczną uważać na obrazy bez znaków wodnych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Drnisrozrabiaka 31.08.2023 14:44

  Interesujące, a to nie jest tak, że każdy obraz cyfrowy jest obrobiony?
  Po za tym cieszy , że firma ggoogle pochwaliła się nową zabawką

 2. Katana 31.08.2023 14:51

  Drnisrozrabiaka
  Dlaczego tylko cyfrowy?
  W ogóle obraz jest obróbką obserwatora rzeczywistości.

 3. replikant3d 31.08.2023 18:55

  WZYSTKO da się obejść. W odpowiedzi na takie narzędzie, ktoś wymyśli AI którego zadaniem będzie ,,usuwanie,, takich oznaczeń.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.