Google AI uznała zdjęcia misji Apollo 11 za fałszerstwo

Opublikowano: 17.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 8291

Od lat trwają dyskusje na temat autentyczności zdjęć z misji Apollo 11, w których astronauci USA mieli wylądować na Księżycu. Kontrowersje te zostały podsycane przez analizę sztucznej inteligencji (AI) firmy Google, zaprezentowaną podczas wydarzenia „World Tour of Artificial Intelligence” w Moskwie.

https://www.youtube.com/watch?v=Sv6OSJgpiQ8

W analizie, wykorzystującej technologię sieci neuronowych, zaprezentowanej w filmie z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina i Nikołaja Gerasimenki z Sberbanku, stwierdzono, że prawie wszystkie elementy na zdjęciach z lądowania na Księżycu mogą być sfałszowane. Gerasimenko wskazał na niezgodności, takie jak kontrast światło-cień, jednak zauważył również, że AI nie wyraziła wątpliwości co do autentyczności zdjęć z chińskiego łazika księżycowego podczas misji Chang’e​​.

Prezydent Sberbanku, German Gref, potwierdził, że analiza AI została przeprowadzona przy użyciu technologii sieci neuronowych Google’a. Do tej pory ani USA, ani NASA nie skomentowały tej analizy ani odpowiedzi Putina. Misja Apollo 11, ogłoszona 20 lipca 1969 roku, była przez lata przedmiotem kontrowersji i spekulacji. Elon Musk, CEO SpaceX, także przyczynił się do tych dyskusji, sugerując w tweecie, że lądowanie na Księżycu było symulowane przy użyciu grafiki komputerowej.

Warto jednak podchodzić do tej analizy z pewnym dystansem. Narzędzia AI często produkują nieprawidłowe analizy, a nawet fałszywe informacje, gdy są stawiane przed pytaniami. Ta sytuacja rzuca światło na możliwości i ograniczenia sztucznej inteligencji w analizie historycznych wydarzeń. Jednocześnie ponownie otwiera debatę na temat jednego z najbardziej znaczących osiągnięć w historii eksploracji kosmicznej i wyzwań związanych z weryfikacją materiałów historycznych w dobie nowoczesnych technologii.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Stanlley 17.12.2023 21:58

  Całkiem możliwe że zdjęcia z misji Apollo były robione w studio pod przewodnictwem Kubricka – ale to nie powód by twierdzić że misja się nie odbyła. Podczas misji zostawiono na księżycu odblaskowy ekran. Dzięki niemu można bardzo dokładnie zmierzyć odległość od ziemi – tmiter przy teleskopie wysyła wiązkę światła, teleskop zbiera odbite fotony i jest wykonywany pomiar. Powodem dla wykonania zdjęć w studia były ówczesne realia – konieczne było pokazanie światu fantastycznych ujęć by utrzeć nosa ZSRR. To głównie była misja propagandowa.

 2. Nosferatu 18.12.2023 00:05

  Pokaz w moskwie… Powodzenia!

 3. Katarzyna TG 18.12.2023 20:19

  @Stanlley

  Yhy, i pewnie dlatego przywieziony księżycowy kamień okazał się zwapniałym kawałkiem drewna a tego wyczynu nikt nie zdołał powtórzyć przez następne 50 lat 🙂

 4. radical3dom 19.12.2023 08:39

  Ciagle nie wiem jak kosmonauci przeżyli promieniowanie kosmiczne, nawet po powrocie nie mieli białaczki??

 5. replikant3d 19.12.2023 18:25

  Stanlley, nie do końca. Musiano ,,dokręcić,, sceny w studio, bo na oryginałach zbyt wiele było widać obcych konstrukcji. To jest prawdziwy powód ,,porzucenia,, księżyca na długie dekady. Nie dziwi cię że nagle ,,oryginalny,, materiał filmowy z misji Apollo gdzieś się ,,zawieruszył,,?

 6. replikant3d 19.12.2023 18:27

  radical3dom, księżyc jest jeszcze w ,,strefie,, działania Ziemskiego pola magnetycznego. Jest tam słabsze, ale nadal jest i chroni przed promieniowaniem.

 7. rici 19.12.2023 21:03

  Mysle ze chodzi tu o pasy Van Allena. Najslabsze jest na biegunach, i w zasadzie tylko tamtedy mozna wysylac misje zalogowe. W pasach Van Allena wszystko zycie po kilku sekundach zamiera.

 8. walter667 23.12.2023 23:46

  Gdyby NASA nie usuwała oryginalnych zdjęć, nie retuszowała pozostałych, nie odcinała tego co nad horyzontem, gdyby nie promowała “kosmitów”, gdyby nie wpadka Kubricka jako “reżysera”, to może bym i uwierzył że te zdjęcia stamtąd pochodzą, ale jak dowiedziałem się CZYM jest dokładnie NASA (organizacją do drenowania amerykańskich kieszeni), to już jej w nic nie uwierzę. Taka NASA to jak nasze wybory kopertowe, tylko że oni coś tam jednak zrobili, wystawili publice. Ciekawe gdyby dać NASA jeszcze dwa tryliardy, to czy przypadkiem nie udostępniliby zdjęć ufoków w FHD.

 9. Dandi1981 29.12.2023 10:31

  Flaga powiewala na wietrze pozniej zmienili na stala.
  Astronaci skakali jak w prozni co jest niemozliwe na ksiezycu z grawitacja poruszajaca morza na ziemi.
  Loty w kosmos nic sie nie zmienily od lat 60 dalej doleca tylko do ziemskiej orbity i dryfuja czekajac na okienko zeby wyladowac , nie ma technologi ktora pozwoli doleciec na ksiezyc i wyrwac sie z jego pola grawitacyjnego spowrotem.
  Ale o oszustwach usa sie nie mowi, WTC paliwo z samolotu nie bylo wstanie stopic metalowej konstrukcji a zostaly wysadzone od spodu temu sie zawalily jak przy wyburzaniu. Gdzie jest bron sadama wiec jak mozna wierzyc komus o tak slabej reputacji ktory stworzyl ISIS tak jak Izreael hamas dla wlasnych potrzeb.

 10. Katana 29.12.2023 12:13

  “nie ma technologi ktora pozwoli doleciec na ksiezyc i wyrwac sie z jego pola grawitacyjnego”

  To chyba najmocniejszy argument, z którego trudno się wytłumaczyć ot tak, jak w przypadku chorągiewki na wietrze, że to w studio…

 11. JedynaDroga 30.12.2023 13:22

  https://medium.com/an-idea/nikola-tesla-dynamic-theory-of-gravity-9db68097db64

  Trochę odmienna od obiegowej, oficjalnej teorii grawitacji autorstwa Nikola Tesli.

  Wizja wpisująca się w elektromagnetyczną teorię wszechświata.

 12. MistrzSwojejIstoty 01.01.2024 18:52

  Jeżeli polecieli to na bank nie wrócili.Tyle.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.