Gdzie jest nowa konstytucja Islandii?

Opublikowano: 24.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1812

22 października, po zebraniu 43 423 podpisów (12% społeczeństwa Islandii, gdzie żyje 364 134 osób – przypis WM), zamknięto petycję, w której zażądano od islandzkiego rządu przyjęcia „konstytucji społecznej” z 2012 roku.

Ruch na rzecz poparcia konstytucji nabiera rozpędu. Tymczasem islandzki parlament utworzył międzypartyjną komisję, która obecnie pracuje nad rewizją konstytucji przy niewielkim wkładzie publicznym.

Reforma konstytucyjna jest w islandzkiej agendzie politycznej od lat. Po załamaniu się sektora bankowego społeczeństwo w kraju zaczęło tworzyć nową konstytucję, która została przekazana parlamentowi. Następnie przeprowadzono referendum, w którym większość opowiedziała się za wykorzystaniem tego dokumentu jako podstawy reformy konstytucyjnej. Jednak nigdy nie został on przyjęty. Osiem lat później jesteśmy świadkami ruchu na rzecz tej konstytucji.

Ostatnie badanie pokazało, że prawie 60% Islandczyków uważa za istotne, aby rząd przyjął nową konstytucję w tej kadencji. W zeszłym tygodniu w centrum Reykjavíku usunięto mural z hasłem „Gdzie jest nowa konstytucja?”.

Od tego czasu graffiti zostało odtworzone na innej powierzchni w tym samym miejscu. Usunięcie graffiti ma odwrotny skutek od zamierzonego, ponieważ po tym incydencie pojawiły się podpisy pod petycją. Od tego czasu na ulicy Skólavörðustígur został namalowany drugi mural na poparcie nowej konstytucji, przedstawiony powyżej.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.