Finowie chcą sfinansować rozminowanie Donbasu

Opublikowano: 03.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 322

Finlandia jest gotowa zapłacić za rozminowanie Donbasu – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. Deklaracja pojawiła się w trakcie wizyty fińskiej delegacji na Ukrainie w dniach 31 października – 1 listopada.

Finowie odwiedzili pierwszy odcinek rozgraniczenia sił na osiedlu Stanica Ługańska – poinformowało biuro prasowe Operacji Sił Połączonych. Jak podkreślono fińska delegacja przyjechała do Donbasu w celu zademonstrowania swojego wsparcia Ukrainie i pozyskania aktualnych informacji o tym, co dzieje się w regionie.

Podczas spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji Wadymem Prystajko Haavisto poinformował o szykowanej pomocy dla Kijowa. „Przygotowujemy dodatkowy pakiet w wysokości 600 tys. euro na rozminowywanie” – powiedział Pekka Haavisto. Jak dodał wschodnia Ukraina jest najbardziej usianą minami strefą konfliktu na świecie.

Wcześniej ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij oświadczył, że Kijów nie zamierza płacić za odbudowę obszarów w Donbasie, które znajdują się poza jego kontrolą. Jego zdaniem powinna to sfinansować Rosja. Z kolei rosyjskie MSZ uznało, że wypowiedź ta jest niewłaściwa. Jak podkreślono, ukraiński polityk użył słowa „reparacje”, którego znaczenia być może nie rozumie.

W kwietniu 2014 roku władze Ukrainy rozpoczęły operację wojskową przeciwko proklamowanym w trybie jednostronnym ŁRL i DRL, które ogłosiły swą niepodległość po lutowym przewrocie państwowym. Według ostatnich danych ONZ ofiarami konfliktu padło ponad 10 tysięcy osób. Kwestia uregulowania sytuacji w Donbasie omawiana jest między innymi podczas spotkań grupy kontaktowej w Mińsku, która od września 2014 roku uchwaliła już trzy dokumenty określające działania niezbędne do deeskalacji konfliktu. Mimo to między stronami cały czas trwają walki.

1 października uczestnicy trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy podpisali tzw. „formułę Steinmeiera”, która określa mechanizm wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej – po opublikowaniu raportu OBWE nt. wyników głosowania.

Następnie przez Ukrainę przetoczyła się fala protestów przeciwko takiemu wariantowi rozwiązania konfliktu na wschodzie kraju. Powstał również Ruch Oporu przeciwko Kapitulacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o