Finowie chcą sfinansować rozminowanie Donbasu

Opublikowano: 03.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Finlandia jest gotowa zapłacić za rozminowanie Donbasu – powiedział fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. Deklaracja pojawiła się w trakcie wizyty fińskiej delegacji na Ukrainie w dniach 31 października – 1 listopada.

Finowie odwiedzili pierwszy odcinek rozgraniczenia sił na osiedlu Stanica Ługańska – poinformowało biuro prasowe Operacji Sił Połączonych. Jak podkreślono fińska delegacja przyjechała do Donbasu w celu zademonstrowania swojego wsparcia Ukrainie i pozyskania aktualnych informacji o tym, co dzieje się w regionie.

Podczas spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji Wadymem Prystajko Haavisto poinformował o szykowanej pomocy dla Kijowa. „Przygotowujemy dodatkowy pakiet w wysokości 600 tys. euro na rozminowywanie” – powiedział Pekka Haavisto. Jak dodał wschodnia Ukraina jest najbardziej usianą minami strefą konfliktu na świecie.

Wcześniej ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij oświadczył, że Kijów nie zamierza płacić za odbudowę obszarów w Donbasie, które znajdują się poza jego kontrolą. Jego zdaniem powinna to sfinansować Rosja. Z kolei rosyjskie MSZ uznało, że wypowiedź ta jest niewłaściwa. Jak podkreślono, ukraiński polityk użył słowa „reparacje”, którego znaczenia być może nie rozumie.

W kwietniu 2014 roku władze Ukrainy rozpoczęły operację wojskową przeciwko proklamowanym w trybie jednostronnym ŁRL i DRL, które ogłosiły swą niepodległość po lutowym przewrocie państwowym. Według ostatnich danych ONZ ofiarami konfliktu padło ponad 10 tysięcy osób. Kwestia uregulowania sytuacji w Donbasie omawiana jest między innymi podczas spotkań grupy kontaktowej w Mińsku, która od września 2014 roku uchwaliła już trzy dokumenty określające działania niezbędne do deeskalacji konfliktu. Mimo to między stronami cały czas trwają walki.

1 października uczestnicy trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy podpisali tzw. „formułę Steinmeiera”, która określa mechanizm wprowadzenia ustawy o szczególnym ustroju lokalnego samorządu w niektórych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego na zasadzie tymczasowej w dzień wyborów i na zasadzie stałej – po opublikowaniu raportu OBWE nt. wyników głosowania.

Następnie przez Ukrainę przetoczyła się fala protestów przeciwko takiemu wariantowi rozwiązania konfliktu na wschodzie kraju. Powstał również Ruch Oporu przeciwko Kapitulacji.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.