Egipt ma nową konstytucję

Opublikowano: 03.12.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 676

W Egipcie zatwierdzono projekt nowej konstytucji. Podstawowe zmiany dotyczą ponownego podziału zakresu władzy między prezydentem a parlamentem. Szef komisji do spraw wnoszenia poprawek do Ustawy Zasadniczej Amr Musa jest przekonany, że dzięki nowej konstytucji kraj odzyska swoją łagodną potęgę i wpływy na świecie.

W preambule do nowej konstytucji czytamy, że Egipt jest demokratycznym państwem o cywilnym systemie rządów. W sumie projekt konstytucji zawiera 247 artykułów. Nowe przepisy między innymi rozwiązują radę konsultacyjną – izbę wyższą parlamentu. Jest to jena z najważniejszych zmian, – podkreślają eksperci. Chodzi o to, że większości Egipcjan rada konsultacyjna kojarzy się ze sprzedajnością reżimu ekslidera kraju Hosni Mubaraka.

Najważniejsze jest to, że udało się słusznie podzielić zakres uprawnień między parlamentem a prezydentem kraju – uważa orientalista Leonid Isajew. “Oczywiście, dojdzie do pewnego ponownego podziału uprawnień władzy między parlamentem a prezydentem, chociaż większości pełnomocnictw ma podjąć się prezydent kraju ze względu na dość złożoną sytuację, jaka ukształtowała się obecnie w zakresie budownictwa partyjnego w Egipcie. Po pierwsze, obecnie po prostu nie wolno w takim czasie preferować republiki parlamentarnej. Jest to bowiem katastrofalne dla gospodarki kraju. Jednak uzyskanie przez prezydenta władzy superprezydenckiej, jak to było w konstytucji, zatwierdzonej przez Muhammada Mursiego, także jest brzemienne w dalsze protesty. Amr Musa bardzo dobrze zamaskował liczne uprawnienia prezydenta, ukryte w tej konstytucji.”

Niektórzy analitycy są jednak zdania, że nowa konstytucja nie spowoduje kardynalnego przełomu w rozwoju sytuacji w Egipcie. Dla jej naprawienia trzeba całkowicie zmienić model społeczno-gospodarczy kraju – zakłada ekspert orientalista z Instytutu Strategicznych Ocen i Analiz Siergiej Demidenko. “Problem polega na tym, że ster władzy w kraju trzymały i nadal trzymają elity wojskowe, które w zasadzie nie są nastawione na żadne zmiany. Wszystkie te zmiany do konstytucji, wybory do parlamentu, wybory prezydenta, które tak naprawdę odbywają się pod kontrolą ze strony elit wojskowych, zmieniają jedynie fasadę, lecz nie zmieniają głębszej istoty tych zjawisk, które spowodowały tak głęboki kryzys w Egipcie. Cały system należy w jakiś sposób uwolnić od cienia rzucanego przez te elity wojskowe, które chcą pozostawić w Egipcie wszystko tak, jak było za rządów Mubaraka.”

Projekt nowej Ustawy Zasadniczej już stał się powodem dla organizacji akcji protestu. Na ulice wyszli zwolennicy obalonego prezydenta Muhammada Mursiego, niezadowoleni z tego, że armia wymknęła się spod kontroli cywilnej. Nominacja ministra obrony będzie możliwa jedynie po uzgodnieniu kandydatury z wojskowymi. Natomiast mechanizmu jego zwolnienia ze stanowiska w ogóle nie uwzględniono. Także uczestnicy wieców wrażają oburzenie z tego powodu, że za zaatakowanie wojskowych obywatelom grozi kara więzienia.

W najbliższym czasie nowa konstytucja przekazana zostanie w celu zaakceptowania na ręce tymczasowego prezydenta Egiptu Adliego Mansura. Następnie będzie zgłoszona na referendum ogólnonarodowe, zaplanowane na przełom 2013-2014 roku. Po upływie sześciu miesięcy po zatwierdzeniu Ustawy Zasadniczej mają odbyć się wybory. Przy tym najpierw wybierany będzie parlament, a dopiero po tym prezydent.

Autor: Irina Jelkina
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.