Dżihadystyczna sieć w 17 hiszpańskich więzieniach

Opublikowano: 04.10.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1570

Według doniesień władz dżihadystyczna siatka, obejmująca 17 zakładów karnych, usiłowała radykalizować więźniów i ustanowić „więzienną grupę bojową”.

Kilku z zaangażowanych więźniów w tę sieć ma zostać zwolnionych, co stanowi potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. MSW Hiszpanii stwierdziło, że siatka składała się z 25 więźniów „oskarżonych o bycie częścią grupy zbliżonej do Państwa Islamskiego (ISIS), które była nastawiona na radykalizowanie innych więźniów. Chociaż dochodzenie rozpoczęło się od jednego więźnia, do tej pory, jak się okazało, nielegalna działalność grupy obejmowała 17 zakładów. Stanowi to 55 procent więzień, w których przetrzymywani są skazani powiązani z terroryzmem dżihadystycznym”.

Siatka próbowała radykalizować innych więźniów w celu ustanowienia „więziennej linii frontu”. Według ministerstwa, chociaż nie było „konkretnego planu” przeprowadzenia ataku, siatka „nastawiała współwięźniów bojowo wobec personelu więziennego”. Siatka próbowała także obejść mechanizmy monitorowania i zapobiegania radykalizacji postaw w hiszpańskim systemie więziennictwa.

„Samo istnienie grupy jest postrzegane jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, zwłaszcza przy zbliżającym się uwolnieniu kilku więźniów, którzy byli celem śledztwa”, podało MSW.

Różne badania wykazały, że część przestępców, którzy stają się dżihadystami, ulega radykalizacji w więzieniu. W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku stwierdzono, że ponad połowa zagranicznych bojówkarzy w Europie posiada przeszłość kryminalną, a 27% zostało zradykalizowanych w zakładach karnych.

ONZ również ostrzegła przed zwiększonym zagrożeniem ze strony więzień jako „inkubatorów terroryzmu i brutalnego ekstremizmu”.

MSW Hiszpanii zwraca uwagę, że operacja rozbicia siatki więźniów powiązanej z ISIS była pierwszą tego rodzaju w Europie.

Opracowanie: BL
Na podstawie: DW.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.