Do wojska łatwiej

Opublikowano: 27.08.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1099

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na wprowadzenie nowych zmian, licząc na większe zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim. Zgłoszenie się do armii ma być nie tylko wygodniejsze pod względem technicznym. Państwo obniży wymagania, stąd nowi żołnierze będą mieli między innymi krótsze podstawowe szkolenie wojskowe.

Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” MON-u w chwili obecnej ma testować nowe rozwiązania informatyczne. Sprawą zajmuje się obecnie kontrwywiad wojskowy, sprawdzający w jakim stopniu systemy internetowe dają możliwość ochrony wrażliwych danych osobowych. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, wówczas wdrożone zostaną rozwiązania wzorowane na Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Uproszczenie internetowej rekrutacji do Wojska Polskiego ma polegać na możliwości zgłoszenia się, bez konieczności stawienia się przed wojskową komendą uzupełnień. Po wysłaniu odpowiednich informacji armia ma zacząć proces sprawdzania takiej osoby. Ponadto kandydat będzie mógł sam wybrać miejsce, w którym chciałby służyć, a także umówić się z wojskowymi na podany przez siebie termin.

Największe kontrowersje może jednak wzbudzać nie forma rekrutacji, lecz obniżenie wymagań przed potencjalnymi żołnierzami. Dotychczas podstawowe szkolenie wojskowe trwało 47 dni, natomiast teraz MON chce skrócić je do zaledwie 28 dni. Będzie ono jednocześnie intensywniejsze, ponieważ ma potrwać 240 zamiast obecnych 230 godzin.

Po złożeniu przysięgi i zaliczeniu szkolenia nowy żołnierz będzie już skierowany do konkretnej jednostki wojskowej. Dodatkowo niektórzy kandydaci mogą stać się częścią Wojsk Obrony Terytorialnej, bądź też zostać przeniesionymi do rezerwy. Rządzący mają nadzieję, że w ten sposób Wojsko Polskie będzie dużo liczniejsze. Obecnie żołnierzy ma być około 107 tys., natomiast po zmianach liczba ta ma wynieść 150 tys.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Kaczor3333 27.08.2020 13:58

    A w razie W. nie ma zmiłuj. Rządzący za ocean a rekruci za karabin i do boju.

  2. Kuttel 27.08.2020 14:44

    Już zakupili sobie siedem rządowych samolotów i będą piersi spier….. za granicę….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.