Długi Polaków to już 40 miliardów zł

Opublikowano: 14.07.2014 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 172

Rosną przeterminowane długi Polaków. Ogólna ich kwota jest najwyższa od siedmiu lat i wynosi ok. 41 mld zł – wynika z raportu sporządzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej „InfoMonitor”.

“Portret statystycznego dłużnika nie zmienia się od dawna. To mężczyzna w wieku 30–39 lat, zazwyczaj mieszkaniec Śląska lub Mazowsza” – informuje Mariusz Hildebrand, wiceprezes InfoMonitora. Z raportu firmy wynika, że liczba klientów, którzy mają zaległe płatności, na koniec czerwca br. wyniosła 2,3 mln. Średnio ich przeterminowane długi wynoszą ponad 17,5 tys. zł.

Trwały wzrost zadłużenia notowany jest od dwóch lat. W tym czasie dług Polaków zwiększył się o 13,34 proc., tj. 4,81 mld zł, z tego w ostatnim kwartale wzrósł o 1,07 proc., czyli 0,43 mld zł. W ten sposób wszystkie zaległe płatności wynoszą obecnie 40,89 mld zł – to największa kwota w historii badania.

“Ponad 60 proc. wszystkich zaległych zobowiązań to stosunkowo niskie kwoty, do 5 tys. zł” – uważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG „InfoMonitor”. Powinny być więc łatwe do spłacenia. Okazuje się jednak, że mamy coraz większe problemy z regulowaniem naszych zobowiązań. Nie najlepiej to świadczy o stanie polskiej gospodarki, a także naszych portfeli. Fatalnego wrażenia nie zmienia minimalny spadek liczby dłużników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, po raz pierwszy od sierpnia 2013 r., zmniejszyła się ona o 13,3 tys. osób, czyli zaledwie o 0,01 proc.

Zobowiązania najbardziej zadłużonej osoby w Polsce przekroczyły 113 mln zł. Drugi dłużnik na tej liście ma ponad dwa razy mniejsze zobowiązania – 53 mln zł. Z raportu wynika, że tradycyjnie najwyższy poziom zadłużenia oraz największą liczbę dłużników odnotowuje się na Śląsku. W województwie śląskim jest blisko 337 tys. klientów podwyższonego ryzyka. Ich łączne zobowiązania przekraczają 7,8 mld zł, co stanowi blisko jedną piątą (19,14 proc.) ogólnej kwoty zaległych płatności Polaków.

Autor: maro
Na podstawie: Wnp.pl, Gazeta Polska Codziennie
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robi1906
Użytkownik

cetes
bardzo mądrze napisałeś , żeby to wyjaśnić (prywatny bank udzielając każdej osobie kredyt , stwarza pieniądze na większość tego kredytu )

Dodatkowo dodam że tylko jedna informacja mnie naprawdę zszokowała w tej całej aferze podsłuchowej a mianowicie o prywatyzacji Mennicy Polskiej która ma prawo bić monety ,
a jak do się ma do tego co jest wydrukowane na każdym banknocie ” że tylko Narodowy Bank Polski ” ma prawo drukować pieniądze ?
Przecież każda moneta , nawet ta ozdobna powinna być prawnym środkiem płatniczym ?.

Fenix
czy twoje pytanie było retoryczne czy nie , odpowiem
Pytanie dlaczego .

Odpowiedź.
Bo po to stworzono ten SYSTEM .
Kiedy ktoś się rodzi i już ma dług , to jest na razie skandal ,
ale pomalutku , rok po roku , doprowadzą do tego żeby to było normą .
Tak jak teraz normą jest w USA , że jak idziesz na studia to bierzesz dług , kupujesz dom (to już chyba wszędzie ) bierzesz dług , może to kiedyś wydawało się nieprawdopodobne , ale teraz jest normą.

I to jest główny cel tego wszystkiego , masz się rodzić z długiem i z jeszcze większym długiem umierać .

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@robi1906

Gwoli ścisłości Mennica Polska (czy jeszcze polska?) bije monety, banknoty produkuje Wytwórnia Papierów Wartościowych, też zresztą sprzedana żydom w 1996 za Cimoszewicza.

Przyznaję, że mną też wstrząsnęła ta wiadomość.

8pasanger
Użytkownik

A w Arabii Saudyjskiej lichwiarzy wieszają.Nie żebym był wielbicielem tamtejszego ustroju ale jak widać nie wszystko u nich takie złe.Filip Piękny we Francji też sobie poradził z Templariuszami.Wszystko przed nami!

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

Każdego dnia NBP monitoruje rynki w naszym kraju. Dzięki temu wiemy, ile banknotów i monet znajduje się w obiegu oraz ile wynoszą zobowiązania instytucji finansowych i banków — czyli ile elektronicznego pieniądza znajduje się na depozytach bieżących (na żądanie) oraz depozytach terminowych (lokatach).

W celu prawidłowego pomiaru ilości pieniądza na rynku stosuje się różne definicje podaży pieniądza, oznaczane literą M i cyfrą.

M0 – ilość pieniądza fizycznie istniejącego. Jest to pieniądz gotówkowy w obiegu oraz w kasach banków. Jak podaje NBP w kwietniu 2014 dostępnych na rynku było 130 400 mln zł w fizycznej gotówce.

M1 – Jeśli dodamy do siebie monety, banknoty oraz depozyty na żądanie otrzymamy definicję tzw. wąskiego pieniądza. Depozyty na żądanie (a’vista) są to głównie pieniądze gromadzone na rachunkach bieżących i pomocniczych. Ich właściciele mogą dysponować pieniędzmi w każdej chwili. Suma pieniądza fizycznego oraz depozytów na żądanie na kwiecień 2014 wynosiła 548 400 mln zł.

M2 – Jeżeli do M1 dodamy depozyty terminowe (lokaty) otrzymamy miarę podaży pieniądza zwaną M2. Na kwiecień 2014 suma depozytów terminowych wynosiła 421 300 mln złotych.

Łączna ilość pieniądza na rynku polskim (M2) wynosi obecnie około 969,75 mld złotych plus około 114 400 mln zł w walucie.

Zobaczmy jak prezentują się zaciągnięte przez Polskę długi (wg oficjalnych danych NBP).

Należności banków działających w Polsce od:

instytucji rządowych szczebla centralnego — 44 mld zł,
od gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, instytucji niekomercyjnych (np. fundacje), samorządów oraz ubezpieczeń społecznych, niemonetarnych instytucji finansowych (np. firmy ubezpieczeniowe) — łącznie 914 mld zł,

Zadłużenie zagraniczne sektora rządowego i samorządowego — 462 mld zł,

Zadłużenie zagraniczne sektora pozarządowego i pozabankowego (przedsiębiorstw) — 455 mld zł.

Łączne zadłużenie wobec banków zarejestrowanych w Polsce oraz tych za granicą wynosi 1 875 mld złotych.

„Goim, jako niewolnicy, bydlęta służące synom Izraela, należą do Żyda życiem swoim i majątkiem…” – Talmud.

Jak widzimy z powyższego, gdybyśmy chcieli zebrać wszystkie istniejące na rynku pieniądze i spłacić nimi wszystkie długi i zobowiązania zabrakłoby nam ponad 790 mld złotych. O jakim więc spłaceniu długów mówią polskojęzyczni politycy? Tych długów nie da się w żaden sposób spłacić. Pieniądze na spłatę tych długów nie istnieją. Jedynym emitentem pieniądza na rynek jest żydowska międzynarodowa lichwa NWO. Pieniądze są emitowane na rynek w postaci lichwiarskiej pożyczki udzielonej rządowi. W tym mechanizmie jedynym sposobem spłacania długów jest zaciąganie kolejnych pożyczek co prowadzi do spirali zadłużenia a w konsekwencji wyprzedaży majątku narodowego, oddania gospodarki w ręce kapitału żydowskiego a na końcu zajęciu własności prywatnej Polaków przez „spadkobierców”.

Spokojnie, powoli i systematycznie Polska jest wyprzedawana w ręce żydowskiej lichwy i jej emisariuszy. Mechanizm emisji pieniądza finalnie doprowadzi do tego, że spłata długu, tak jak w Grecji, odbędzie się poprzez zajęcie zasobów naturalnych kraju, licytację nieruchomości publicznych i lasów państwowych, a na końcu przejęcia ostatniej własności prywatnej Polaków — katastralnym podatkiem od nieruchomości.

Kamieniem węgielnym tego zbrodniczego procederu jest konstytucja Kwaśniewskiego. Ojciec Aleksandra Kwaśniewskiego był Żydem rosyjskim w stopniu pułkownika NKWD, „wcielony” w Polaka do organizowania nadzoru UB na terenach Pomorza Zachodniego i Północnego. Poczynania Izaaka Stoltzmana vel Kwaśniewskiego były częścią działań sowieckich grup operacyjnych w likwidacji członków polskiego ruchu oporu.

Tradycje wynosi się z domu. Syn poszedł w ślady ojca, jedynie metody się zmieniły. Józef Oleksym, agent KGB i przyjaciel Kwaśniewskiego na pytanie Stanisława Bisztygi „Czy Żydy jeszcze pomagają Kwaśniewskiemu?”, odparł: „Pomagać zawsze będą, bo go uważają za swojego. Mnie się wydaje, że przez cały czas miał ich poparcie”. Miał poparcie ponieważ każda decyzja Kwaśniewskiego podyktowana była interesem żydowskim.

Konstytucja Kwaśniewskiego vel Stolzmana z 1997 r. oddała emisję pieniądza w ręce żydowskiej lichwy. Art. 220 konstytucji zabrania finansowania deficytu budżetowego przez „zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa”. Innymi słowy Narodowi Polskiemu odebrano możliwość emisji własnej waluty i oddano ją w ręce żydowskie.

8pasanger
Użytkownik

@ Kudłaty taka dobra analiza i musiałeś o tych Żydach….a jak by się jakiś czysty Aryjczyk wśród lichwiarzy trafił to już wszystko ok?
http://www.buntdluznikow.pl/

aZyga
Użytkownik
aZyga

@kudlaty72 Bardzo trafna analiza. Jak to spłacić ? Ja bym to spłacił tak jak było zaciągnięte – uruchomił komputer i w klikał potrzebną cyfrę ;p