Czy trzeba głosować na mniejsze zło?

Opublikowano: 09.10.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 3322

Kiedy tylko nadchodzą wybory, politycy i wszelkiej maści „autorytety” twierdzą, że udział w nich „jest naszym moralnym obowiązkiem”, a także, że jeżeli nie zagłosujemy na któregoś z kandydatów, to nie mamy później prawa narzekać. To stary trik, mający wzbudzić w nas poczucie winy i wewnętrzny przymus.

Szkoda, że zapominają dodać, iż ta umowa obowiązuje, gdy owi politycy dysponują równie silnym kręgosłupem moralnym. A z tym jest już mocno na bakier. Jakie więc mamy alternatywy? O tym już za chwilę.

Zanim jednak do tego przejdziemy, jeszcze słowo skąd w ludziach tyle wewnętrznej presji, by głosować przeciwko partii zamiast na partię (tudzież po prostu na człowieka). W krajach tzw. demokratycznych często politycy do spółki z mediami celowo kreują sytuację, z której wynika, że obywatelom pozostaje wybór pomiędzy dwoma dużymi partiami, jak chociażby w Polsce, USA czy Kanadzie. To nie tylko wykorzystanie starej zasady „dziel i rządź”, by ludzie zamiast jednoczyć się przeciw władzy, żarli się między sobą w bezproduktywnych sporach, ale też celowa strategia finansowo-korporacyjnego lobby, ponieważ łatwiej jest wpływać na działania dwóch dużych ugrupowań niż wielu mniejszych. Niestety, 80-90% społeczeństwa przyjmuje tę narrację, uznając ją za stan naturalny. Tyle tytułem wstępu.

A więc co nam pozostaje? Jest kilka opcji.

1. BRAK UDZIAŁU W WYBORACH

Niska frekwencja świadczy o małym zaufaniu do rządzących i im jest niższa, tym gorzej wypadają w oczach opinii publicznej, szczególnie międzynarodowej. Dlatego żaden polityk, choćby robił nie wiadomo jak dobrą minę do tej gry, nie przejdzie obok tego faktu obojętnie. Jeżeli więc ktoś nie dostrzega żadnego kandydata, który jego zdaniem zasługuje na zaufanie, ma pełne prawo, bez wyrzutów sumienia zrezygnować z udziału w wyborach.

2. ODDANIE NIEWAŻNEGO GŁOSU

Inna forma wyrażenia konsternacji z powodu niskiego poziomu kandydatów. Nawet bardziej dosadna, ponieważ część z tych, którzy nie głosują po prostu „ma to gdzieś”, natomiast nieważny głos świadczy bez wątpliwości o zainteresowaniu głosującego sprawami kraju, w dodatku w sposób jasny i otwarty. Szczególnie pomocne może być dopisanie jakiejś szczerej i kąśliwej (ale nie chamskiej!) uwagi, by nie pozostawić wątpliwości co do przesłania.

3. GŁOSOWANIE NA UGRUPOWANIA ODDOLNE

W opozycji do medialnego przekazu warto pamiętać, że wybór jest o wiele szerszy i jest kilka mniejszych komitetów, które zdają się być warte uwagi, choć szkoda, że nie są w stanie obstawić zbyt dużej liczby okręgów. W tym kontekście na czoło wysuwa się Ruch Dobrobytu i Pokoju, padają również kandydatury takie jak Antypartia czy Normalny Kraj. Poświęcając więc trochę czasu na szukanie, można spełnić elektorską powinność, nie czując jednocześnie niesmaku.

Sztuczki ludzi władzy i mediów mają na celu wywarcie na nas presji, żebyśmy, nawet jeżeli nie mamy na to ochoty, szli na wybory i głosowali na podstawione nam partie, podtrzymując w ten sposób wadliwy, ale korzystny dla nich układ. Jak jednak widać, nie jesteśmy wcale skazani, by iść tą drogą. A dalej niech już każdy sam, w zgodzie ze swoimi przekonaniami zdecyduje, który z podanych pomysłów wybierze, a może zrealizuje swój własny.

Autorstwo: Radek Wicherek (Polaku Dawaj z Nami)
Zdjęcie: WrS.tm.pl (CC0)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. kufel10 09.10.2023 09:39

    Tata zawsze mówił – jak dwie śliwki wpadną w gó*wno, to którą wybrać?

  2. Stanlley 09.10.2023 10:58

    Dlatego ważne jest by poprzeć ruch Dobrobytu i Pokoju, nawet głosując po za miejscem zamieszkania wcześniej pobierając zaświadczenie z gminy. Cała procedura trwa 3 minuty w urzędzie stanu cywilnego i można to zrobić do 12 października.

    Widzicie jaki kłody pod nogi rzucają zwykłym ludziom. W Bydgoskim zwykli ludzie zebrali 5560 podpisów, sędziwie uwalili 580 podpisów, odebrano 4 dni na zbieranie podpisów – partie telewizyjne zbierały już w piątek, sobotę , niedzielę i poniedziałek – a zwykłym ludziom nie pozwolono, dopiero od wtorku. Wielu zbierających opowiadało o dziwnych aktach agresji, szczególnie w Warszawie… Okres zbierania podpisów również został skrócony – za dużo tych przypadków i celowego utrudniania a wszystko to skutkowało utrudnieniem dla zwykłych ludzi a wsparciem sprawdzonych partii telewizyjnych. Sprawdźcie sami – wszystko to partie, nawet “bezpartyjni” to partia…

  3. Szwęda 09.10.2023 14:14

    Jedyna rozsądna alternatywa to nie głosować wcale. To też niczego dobrego nie przyniesie, ale przynajmniej można zamiast tam pójść przykładowo do parku, lasu, albo gdzie indziej na spacer, na przykład gdzieś gdzie dawno nie byliśmy itp.

  4. Dobroca 09.10.2023 14:38

    Żart z metra. Ja głosuję tylko na Żydów. Polacy się nie sprawdzili. Podczas ostatniej pandemii wprowadzili takie środki zaradcze, że zmarło ponad 200 tysięcy ludzi więcej niż zwykle. A że Żydów nie ma na listach wyborczych, to nie idę na wybory.

  5. Stanlley 09.10.2023 14:46

    @Dobroca , @Szwęda

    idźcie na fora popisowskie i tam nawołujcie do bojkotu wyborów. Jak wy nie pójdziecie to możecie mieć pewność że beton pójdzie. O to wam chodzi?

  6. kufel10 09.10.2023 22:03

    @ Szwęda – pierwszy raz widzę tak rozsądną wypowiedź dotyczącą tej szopki wyborczej. W samo sedno.

  7. janpol 10.10.2023 03:57

    Oczywiście, że najlepszą i najszybszą formą pokazania “elytkom wadzuni”, że koryto się kończy, jest to co proponuję od lat ( https://wolnemedia.net/wybory-wybieramy-my-czy-oni/ ), czyli masowy udział w wyborach i oddawanie głosów nieważnych. W tych wyborach też, niestety! Nie ma alternatywy! PJJ i DiP na 100% są zinfiltrowane przez “resortowe dzieci” (czyli ubekistan), które w odpowiednim momencie “rozp…..ą” je od wewnątrz, podobnie jak wiele, wiele wcześniejszych, tzw. oddolnych inicjatyw antysystemowych (mają duże i wielopokoleniowe doświadczenie, od ROBCiO, KOR i Solidarności począwszy!). Nie ma się co łudzić, uwierzcie ludziska staremu dziadkowi, który w ROBCiO, za głębokiej komuny zaczynał antysystemową działalność i do emerytury (teraz fakt, trochę oklapł, i zajął się sobą i rodziną ale z przerażeniem obserwuję jak ludziska dają sobie wydzierać, po kawałku, wolność! Za parę lat może być już za późno i obudzicie się “z ręką w nocniku”!) jadł z niejednego pieca chleb!

    Na wybory trzeba iść (to zabiera mało czasu, na spacer można pójść wcześniej lub później), do bojkotu nawołują nie do do końca zorientowani lub najmici wadzuni (pamiętajcie: nieobecni NIGDY nie mają racji!!!)!!!

    W pseudo-referendum nie radzę brać udziału! To cyrk w ramach “szopki wyborczej”. Kto się boi, np. co powiedzą znajomi z komisji wyborczej, niech pobierze kartę, przedrze ją w “kabince” (np. oderwać róg karty z częścią teksu, jak jest cicho to kichnąć lub kaszląc przy tym) i tak złoży aby nie było widać przedarcia i tak wrzuci do urny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.