Czy rząd USA wiedział o Katyniu?

Opublikowano: 12.09.2012 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 637

Dwaj amerykańscy jeńcy wojenni w 1943 r. widzieli w lesie katyńskim zwłoki polskich oficerów, o czym poinformowali swój rząd. W poniedziałek (10 września) Stany Zjednoczone ujawnili dokumenty dotyczące mordu w Katyniu, napisała „Gazeta Wyborcza”.

Zwłoki były w zaawansowanym stanie rozkładu, co świadczyło o tym, że ofiary nie mogły być zamordowane przez Niemców, którzy dopiero od niedawna kontrolowali ten rejon.

Opublikowane dokumenty dowodzą, że wyciszanie sprawy na najwyższych szczeblach rządu Stanów Zjednoczonych pomogło ukryć odpowiedzialność Związku Radzieckiego za zamordowanie w 1940 r. 22 tys. polskich oficerów i innych więźniów w Katyniu.

Historycy, którzy widzieli około 1000 stron ujawnionych dokumentów, są przekonani, że administracja prezydenta Franklina Roosevelta stosunkowo wcześnie dowiedziała się o sowieckiej zbrodni. Dwaj amerykańscy jeńcy wojenni kpt. Donalda B. Stewarta i ppłk. Johna H. Van Vlieta jr wysłali zaszyfrowaną informację o zbrodni do wywiadu wojskowego USA. Daleko posunięty rozkład zwłok oraz znalezione na miejscu przedmioty, z których żaden nie pochodził z okresu późniejszego niż wiosna 1940 r., wskazywały na to, że zbrodni dokonali Sowieci.

Z dokumentów wynika, że Stewart i Van Vliet w maju 1943 r. znajdowali się w grupie amerykańskich i brytyjskich jeńców, których Niemcy przywieźli do Katynia, aby byli świadkami ekshumacji masowych mogił polskich oficerów. Niemcy chcieli wykorzystać jeńców propagandowo, aby skłócić ZSRR z aliantami.

Po wojnie Van Vliet napisał na ten temat dwa raporty w 1945 i 1950 r. (z których pierwszy zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach).

Źródło: PL Delfi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. poko 12.09.2012 11:17

  Z całym szacunkiem, ale co to zmieni.To świadczy tylko o tym w jakim poważaniu nas mają tzw. Amerykanie. Jesteśmy sami i może tylko po drodze nam tylko Madziarami.

 2. 23 12.09.2012 11:42

  Tyle krajow jest alone i daje sobie rade. Bez skamlania i plakania.

 3. sfisol 12.09.2012 14:55

  Ale to teraz odkryli? Jestem przekonany, że czytałem o tym w “Sprawie Honoru” autorstwa Lynne Olson i Stanley Cloud. Polecam tą książkę.

 4. MAHAKALA 12.09.2012 15:08

  USRAEL potrzebuje mięsa armatniego do swoich celów militarnych. Planowana wojna z Iranem pochłonie wiele ofiar, dlaczego usraelici mieliby ginac kiedy za nich moga ginać goje. Trzeba ich tylko odpowiednio na siebie napuścic. Rosja jest przeciwna napaści na Iran, więc jest zagrożeniem dla usraelitów. Można otworzyć drugi front przeciw rosji z terenu polski, bo polacy idioci poleca na moskali, tylko ich się odpowiednio dozbroi i huzia na moskwę. Pejsymiści od czasów jezusa wysługiwali się gojami do mordowania innych nacji. Sądzicie głupcy ze usraelici nagle poczuli sympatię do nas i pokażą nam dokumenty o katyniu, ludy katynskie klękajcie z radości. Pokazali dokumenty bo maja w tym interes. Uświadomcie sobie ludzie ze rosyjskie rakiety sa wycelowane w nasz kraj bo w naszym kraju są już rozlokowane baterie amerykanskich rakiet, jak myslicie rosyjskie rakiety spadną na domy w usraelu czy na nasze domy ? To sajan Kaczynski już sadził się na rosjan i skonczył na katynskiej ziemi. My polacy nie mamy interesu atakować ani iranczyków ani rosjan, nie nasz biznes. Usraelici niech sami ciala nadstawiają. My z zadnej wojny w iraku czy afganistanie nie mamy żadnych korzyści. Nasi żolnierze zamiast bronić ojczyzny stali się najemnikami mordujacymi za usraelskie pieniadze biedakow, to hanba dla polskiego zolnierza, hanba dla kleru, który znakiem krzyza błogoslawi wojne, nie naszą wojnę bo te narody nas nie napadły. Przez dzialania tych ludzi nasz naród zbiera złą karmę na przyszłośc. Głupi naród wybiera głupich przywódców modląc się do idola pejsatego. Rodziny katynskie nie dajcie się zwieść, ci którzy nas oddali w niewolę sowiecką po II wojnie światowej dalej manipulują nami, a my jak osly idziemy za wystawioną na sznurku marchewka. Teraz te dokumenty niech sobie za ucho i górala udają wsadza, musztarda po obiedzie. Rodacy nie mamy żadnego interesu iść na wojne z usraelem, bo czeka nas sromota i zaglada, synowie polski nie oddawajcie swojej krwi usraelom bo będziecie potrzebni w kraju.
  MAHAKALA

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.