Ukazał się raport NSDAP o Katyniu

Opublikowano: 11.05.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 612

Po raz pierwszy w Polsce opublikowany został raport Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej na temat zbrodni w Katyniu. Publikacja pierwotnie została wydana w 1943 roku w Berlinie, a zawiera ona przede wszystkim wiele szczegółowych dokumentów dotyczących ekshumacji polskich oficerów w Lesie Katyńskim. Dodatkowo śledczy rozmawiali wówczas z Rosjanami będącymi świadkami działań sowieckiego NKWD.

„Niemiecki urzędowy materiał w sprawie masowego mordu w Katyniu” – taki tytuł nosi publikacja wydana w 1943 roku przez Centralne Wydawnictwo Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), czyli ugrupowania rządzącego Niemcami pod rządami Adolfa Hitlera. Teraz będą mogli zapoznać się z nią także polscy czytelnicy, ponieważ pierwszy raz w naszym języku została ona opublikowana właśnie przez Instytut Pamięci Narodowej.

Polscy historycy ostrożnie podchodzą do zawartości książki, właśnie z wyżej wymienionego powodu. Nie ukrywają oni jednak, że publikacja zawiera wiele interesujących dokumentów prosto z ekshumacji polskich oficerów, a także zeznania rosyjskich świadków komunistycznej zbrodni. Tym samym polski czytelnik będzie mógł zapoznać się z dokumentami międzynarodowymi, zapisami z obdukcji, wspomnianymi już zeznaniami, protokołami prowadzonych czynności oraz z analizą prowadzącego całą operację dr Gerharda Buhtza.

„Prezentowana publikacja nie tylko zapoczątkowała proces ujawniania zbrodni, lecz także bezprecedensowy łańcuch wydarzeń międzynarodowych związanych z mordem w Lesie Katyńskim” – napisał we wstępie Adam Bosiacki z IPN-u, będący redaktorem naukowym polskiego wydania dokumentów zebranych przez partię nazistowską.

Na podstawie: IPN.gov.pl, Dziennik.pl, Dzieje.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. janpol 11.05.2020 15:36

    Oczywiście nie należy zapominać, że “Zbrodnia Katyńska” to tylko niewielka w sumie część zbrodni stalinowskich na narodzie polskim a Las Katyński jest miejscem pochówku ofiar zbrodni na Polakach ale też na ludziach, obywatelach związku sowieckiego.

  2. polantek 11.05.2020 20:43

    Zbrodnie “stalinowskie” (w cudzysłowiu – bo wiemy mam nadzieję na tym Portalu kto za nimi stał) na narodzie Polskim to tylko mała częśc tych zbrodni na innych Słowianach.

  3. NORB 12.05.2020 07:22

    Zgadzam się całkowicie z janpol i polantek – rozmawiałem swego czasu ze znajomym z Rosji i on jak i jego znajomi również stracili wiele spośród swoich bliskich w Katyniu, czy innych miejscach mordów wykonanych przez NKWD. Naturalnie nie była to tylko kaźń przeprowadzona na Polakach, ale i na Rosjanach, Białorusinach itd. Generalnie można stwierdzić na Słowianach i to tych, którzy albo mieli jakąś wiedzę (uczeni), albo zajmowali średnie, bądź wyższe stanowiska w kraju (wojskowi, policjanci, nauczyciele, itd). Naturalnie należy to stanowczo podkreślać, że 70-80% NKWD stanowili żydzi, albo jej mieszańcy, którzy od wieków nienawidzą Słowian. Po czystkach tzw. “beriowskich” żydzi spadli na średni i niższy szczebel, gdzie mogli jeszcze bardziej fizycznie się “spełniać”, natomiast stricto kierownicze stanowiska objęli Rosjanie, ale nie musieli być to Rosjanie w sensie słowiańskiej rasy, ale tacy zakamuflowani typu stalin, który był gruzińskim żydem, no ale oficjalnie był Rosjaninem. Tak więc wszytko jasne. Natomiast w PRL tuż po wojnie jak i później – żydzi stanowili trzon UB i aparatu terroru np. MBP. Bardzo często zmieniali nazwiska dla niepoznaki na polsko-brzmiące, np. Czaplicki zamiast Kurc, Rożański zamiast Goldberg itd. Taką ciekawostką na kanwie tego co tam ostatnio Putin wygłaszał o rzekomego konszachtowania Polaków z Niemcami. Otóż w marcu 1940 r. (a niejak Putin powiedział, że gdy Polska straciła kontrolę nad swoim wojskiem) w Zakopanem odbyła się wspólna konferencja NKWD i Gestapo, na której uściślono metody pracy operacyjnej przeciwko m.in. polskiemu podziemiu. Rosjanie wydali Niemcom zbiegłych komunistów niemieckich i austriackich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.