Czerwcowa strata emerytów

Opublikowano: 12.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1715

Emeryci, przechodzący w czerwcu na „zasłużony odpoczynek”, dotychczas na tym tracili.

Złożenie wniosku o emeryturę w szóstym miesiącu roku pozbawiało przyszłych emerytów jednej waloryzacji zgromadzonych składek i kapitału, co sprawiało, że ich świadczenie zawsze już było zauważalnie mniejsze, niż u ludzi, którzy zaczynali emeryturę w pozostałych miesiącach roku.

Wreszcie została przyjęta nowelizacja ustawy, naprawiająca tę nieprawidłowość. Nowi emeryci nie muszą więc już unikać czerwca. Jednak ci, którzy w minionych latach przeszli na emeryturę właśnie w tym miesiącu, nie mają szans na odzyskanie utraconych części świadczeń.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości próbuje jakoś załatać trzeszczący w szwach budżet państwa, zatem nie ma takiej możliwości, aby seniorom zwrócono to, czego nie dostali wcześniej.

Wydawać by się mogło, że czerwcowych emerytów nie ma zbyt wielu, bo wiedza o tym, że należy unikać tego miesiąca, była dość powszechna. Okazuje się jednak, że zdaniem rządu PiS, wyrównanie seniorom czerwcowych strat byłoby niezwykle kosztowne dla budżetu i pochłonęło około 4 miliardów złotych.

Nawet jeśli są to prawidłowe wyliczenia, ta kwota wydaje się znikoma w porównaniu z sumą ponad 200 mld zł, o którą zwiększyły się środki na kontach i subkontach emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych po tylko jednej, tegorocznej waloryzacji składek.

Rząd stara się jednak oszczędzać na świadczeniach emerytalnych, więc wyrównania za czerwiec na pewno nie będzie.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RastaMan 12.09.2021 18:54

    Ludzie całe życie płacą składki a na koniec słyszysz że rząd oszczędza na świadczeniach emerytalnych. Polska…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.