Chytre sposoby na szpiegujące kamery

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 4408

W świecie, gdzie coraz częściej rozprzestrzeniają systemy kamer i rozpoznawania twarzy, szminka, róż do policzków i niezwykły makijaż, pomogą uchronić się od najbardziej zaawansowanych technologii nadzoru.

Jak kosmetyki i odzież pomogą uchronić się przed Wielkim Bratem?

Podczas I wojny światowej okręty wykorzystywały oślepiający kamuflaż (dazzle camouflage). Wojskowe okręty malowano na podobieństwo obrazów kubistów, tworząc coś w rodzaju optycznej iluzji. Człowiek, widząc taki okręt nie mógł pojąć, jakiego jest typu, z jaką prędkością i w jakim kierunku się porusza.

Na cześć tej technologii współczesny artysta Adam Harvey nazwał swój projekt CV Dazzle. Harvey zbadał, jak działają istniejące algorytmy wykrywania i rozpoznawania twarzy, i zaproponował kilka sposobów, aby oszukać je przy pomocy niestandardowych fryzur i makijażu. W ostatniej dekadzie Harvey dowodzi, jak bogaty w pigmenty makijaż, na całej twarzy – z kolorem i nieregularnymi liniami przypominającymi dzieła Pablo Picasso, – może przeszkodzić większości algorytmów w rozpoznawania twarzy, lub w uzyskaniu dostępu do biometrycznego profilu użytkownika.

“Nie chcę, aby następne pokolenia wyrosły z myślą, że wydawać wszystkie dane osobowe – to normalne. Jeśli popadamy pod totalny nadzór, to potrzebne są dobre środki zaradcze. A one nie powinny być ograniczone interesami marginalnych grup. Ochrona przed inwigilacją powinna stać się normą” – mówił Harvey w wywiadzie dla gazety „Wired”.

Zadanie takiego make-upu — złamać symetrię twarzy lub zmienić linie odniesienia, które analizuje system. Większość programów automatycznie przenosi obraz na czarno-biały format, więc aby je przechytrzyć należy co następuje. Zazwyczaj narusza symetrię jasny kontrast, dlatego w makijażu należy wykorzystać w pierwszej kolejności kolory czarny i biały . Jasne, pastelowe odcienie wyglądają na zdjęciu prawie białe, ciemne nasycone — ciemno-szare, a większość jasnych kolorów prawie zlewa się z odcieniem skóry. Według tej samej logiki biały kolor należy używać na ciemnej skórze, a czarny — na jasnej.

Ponieważ algorytm tworzy symetrię twarzy za pomocą punktów kontrolnych — nosa, odległości między oczami i wielu innych, — obszary te należy rozmyć za pomocą konturów, aplikacji lub biżuterii. Nie do poznania zmienia twarz aktywne, niemal teatralne konturowanie lub mocno zmieniająca grafika i niezależne od rysów twarzy elementy i geometria na oczach, brwiach i ustach— niesymetryczne, kontrastowe i różne kolory. Świecące elementy (rzęsy i strzałki), prawdopodobnie, mogą działać na zasadzie okularów Privacy Vision, jeśli rozświetlić obszary oczu i nosa.

“Ludzie robią to od lat: noszą okulary, kapelusze lub kaptury, aby stworzyć zasłonę anonimowości. To po prostu bardziej nowoczesna wersja” – mówi Tamara Cinczik (Цинчик),analityk specjalizująca się w brandingu odzieży. „Ogromna część popularności odzieży polega na tym, że może ona łatwo i modnie ukryć twarz użytkownika. Jednym z najważniejszych nowych kierunków działań anty-wywrotowych, to na pewno obserwacja, a w szczególności rozpoznawanie twarzy, więc nie jestem zaskoczona, że zmierzamy w tym kierunku”.

Teraz Adam Harvey uczy wizażystów, jak robić idealne przebranie dla klientów, ale każdy może korzystać z tych technik, aby ukryć symetrię, kolor twarzy i teksturę skóry. Mówiąc prościej, oznacza to nakładanie makijażu, który kontrastuje z naturalnym odcieniem skóry, i wykorzystanie podstawowych kolorów w punkcie przecięcia nosa, oczu i czoła, tak jak właśnie, na ten obszar celują kamery rozpoznawania twarzy. Do makijażu można również dodać kombinację włosów, akcesoriów i biżuterii, które pozwalają przekształcić twarz.

W zeszłym roku Harvey zaktualizował swoją inicjatywę Dazzle, przechodząc od makijażu do mody. W 2018 r. w ramach projektu HyperFace przeprowadzono drukowanie rysunków twarzy na koszulkach, kurtkach i sukienkach: zdjęcia oczu, ust i nosa zostały opracowane w celu zmylenia oprogramowania, które interpretuje je jako twarz.

Harvey wypuścił kolekcję ubrań Stealth Wear, która zawiera cały zestaw maskujących szalików, bluz, a nawet farb do twarzy stworzonych na bazie technologii, które są używane do uniknięcia termowizyjnej identyfikacji w technice wojskowej. Nie zapomniano nawet o OFF Pocket — akcesorium, które blokuje wszystkie połączenia przychodzące i wychodzące z telefonu.

“Celem projektu jest przeciążyć algorytm, pokrywając obszar skanowania twarzami, aby zakłócić system widzenia komputerowego” – powiedział Harvey na konferencji w Hamburgu w zeszłym roku. „Obserwacja, w przeciwieństwie do mody, kwitnie na konformizmie. Moda rozwija się dzięki swojej wyjątkowości. To właśnie ten obszar, między modą i nadzorem, mnie interesuje”.

Podobny pomysł wdrożyła Sunny Wickers, studentka wzornictwa z Holandii, która wymyśliła szalik z wizerunkami twarzy, które mogą zmylić algorytmy. “Jeśli dać programowi zbyt wiele informacji, to będzie się mylić i staniesz się niewidoczny” – mówi Wickers.

Polska jubilerka i projektantka, Ewa Nowak, opracowała niezwykły projekt biżuterii “Incognito”, która pozwala bezpiecznie poruszać się pod czujnym okiem rozpoznawczych kamer, nie obawiając się identyfikacji.

Opracowała ona biżuterię z pozłacanego mosiądzu, przypominającą okulary. Dwa metalowe koła zasłaniają kości policzkowe, a pasek metalu chroni nos. Te trzy metalowe elementy neutralizują programy rozpoznawania twarzy, ponieważ zakrywają właśnie te fragmenty twarzy, które odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych algorytmach identyfikacji. Według Ewy, jej projekt ma za zadanie ułatwić życie osób, zaniepokojonych nasileniem kontroli ze strony państwa w różnych częściach świata.

Malowanie twarzy jak klaun może być udanym sposobem ochrony twarzy przed rozpoznaniem. Okazało się, że można system zbić z tropu przez kolorystykę, charakterystyczną dla zwolenników subkultury „Juggalo” – fanów rock-grupy Insane Clown Posse , która gra muzykę w stylu horrorcore typu hip-hop. Oni zwykli malować twarze w określony sposób, z dużymi, ciemnymi plamami wokół ust , zachodzących na brodę i nad oczami. Właśnie taki makijaż nieoczekiwanie pokazał, jak można skutecznie przeciwdziałać rozpoznawaniu twarzy.

Jak informuje portal „Futurism” na podstawie danych blogera o nicku @tahkion, piszącego o problemach informatyki, kolorowanka „Juggalo” przy właściwym użyciu, wprowadza system rozpoznawania twarzy w błąd. W rezultacie on nie radzi sobie z zadaniem identyfikacji takich osób, a dokładniej działa w odniesieniu do nich błędnie.

Przy tym autor tej wiadomości zauważa, że system zawodzi w porównywaniu рomalowanej twarzy z niemalowaną lub pomalowaną inaczej. Jeśli człowiek jest wpisany do bazy jako „Juggalo” i właśnie w tej postaci i chodzi po ulicach, to system z powodzeniem rozpoznaje go.

Kolejny zabawny przypadek jest związany z grupą naukowców-badaczy w USA, którzy stworzyli świecącą w podczerwieni bejsbolówkę. Może ona oszukać system rozpoznawania twarzy, myślący, że jej nosicielem jest muzyk Moby. Z pomocą maleńkich diod podczerwieni, przymocowanych do daszka, naukowcy byli w stanie wyświetlać świetlne punkty na twarz użytkownika w taki sposób, aby nie tylko ukryć jego tożsamość, ale i “podszyć się pod inną osobę dla systemu identyfikacji. Niestety dla wielu, taka czapka, nie jest na sprzedaż, jednak sam jej wynalazek stanowi ważny i zatrważający krok w kierunku możliwości oszustw w zakresie identyfikacji.

Technologiczne realia współczesnego świata nakazują adaptację a w modzie cyberpunków przyszłości, być może, stanie się powszechnym malowanie twarzy w stylu obrazów Picassa lub plemion z Papui – Nowej Gwinei. Przy czym, może to być, równie powszechne, jak kapelusz lub kurtka z kapturem.

Tłumaczenie: bezmetki
Źródło oryginalne: VestiFinance.ru
Źródło polskie: NEon24.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 19.11.2019 20:19

    Nie ma wyjścia przechodze na islam i wkładam czador 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.