Chiny protestują przeciwko zajęciu budynku konsulatu w USA

Opublikowano: 26.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 872

W sobotę Chiny ostro zaprotestowały przeciwko wtargnięciu do budynku chińskiego konsulatu w Houston urzędników Departamentu Stanu, po tym jak dyplomaci ChRL zostali zmuszeni do wyjazdu z powodu oskarżeń o szpiegostwo.

Wang Wenbin, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedział w oświadczeniu, że Stany Zjednoczone nie miały prawa włamywać się do obiektu i ostrzegł, że Pekin podejmie „niezbędną reakcję”. „Chiński konsulat generalny w Houston jest placówką dyplomatyczno-konsularną, a także własnością narodową Chin. Stany Zjednoczone nie powinny w żaden sposób naruszać tego statusu, zgodnie z Konwencją Wiedeńską o stosunkach konsularnych oraz traktatem konsularnym Chiny-USA” – oświadczył Wenbin.

Wcześniej w piątek „Houston Chronicle” poinformowało, że po upływie terminu eksmisji do konsulatu weszli forsując tylne drzwi urzędnicy Departamentu Stanu.

Samochody dostawcze z tablicami dyplomatycznymi opuściły konsulat w piątek o 16:00. W tym momencie agenci federalni sprawdzili zamknięte drzwi konsulatu i widać było ślusarza pracującego nad wyważeniem zamka w jednych drzwiach.

Administracja Trumpa nakazała zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston na początku tego tygodnia, oskarżając Pekin o kradzież własności intelektualnej i stwierdziła, że ​​konsulat w Houston był „ośrodkiem” kradzieży badań naukowych w Chinach.

We wtorek Waszyngton nakazał zamknięcie konsulatu w ciągu 72 godzin. W odpowiedzi „wet za wet” Pekin nakazał w piątek konsulatowi USA w Chengdu zamknięcie i oskarżył amerykański personel konsulatu o ingerowanie w chińskie sprawy wewnętrzne.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ARTUR 26.07.2020 17:56

    Napad na konsulat to jak agresja na niepodległy kraj . Budynek i teren są własnością państwa którego ambasador tam przebywał a ew. przejęcie budynku może nastąpić po rozmowach w sprawie ceny i wymontowania zasobów trwałych technicznych .

  2. MasaKalambura 26.07.2020 19:29

    Teraz (zaraz opuszczeniu budynku przez dyplomację USA ) Chiny mogą najechać teren USA w Chinach.
    Sprawdzić, jakich technologii jeszcze nieznanych Chinom tam używano. To taka stara tradycja dyplomatyczna. Ekstradycja.

    I ewentualnie sobie tam posiedzieć. Jak lubią.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.