Burzliwa debata w Sejmie o migrantach

Opublikowano: 01.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 995

Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie Sejmu ws. przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią w części województwa lubelskiego i podlaskiego.

Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni podpisał i skierował 29 września do Sejmu prezydent Andrzej Duda po naradzie z szefem BBN, szefami MSWiA i MON, komendantem głównym Straży Granicznej i zastępcą szefa Sztabu Generalnego. Z prośbą o przedłużenie wystąpiła do prezydenta Rada Ministrów.

W głosowaniu tuż przed północą 237 posłów zdecydowało, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony o kolejne 60 dni. Przeciwko takiemu rozwiązaniu było 179 posłów, a 31 wstrzymało się od głosu. Wniosek został poparty przede wszystkim przez polityków PiS i Konfederację.

Wczorajsze głosowanie w Sejmie w tej sprawie poprzedziła gorąca i pełna emocji debata.

https://www.youtube.com/watch?v=b9luWa2tEPs

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że twarde dane świadczą o skuteczności stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. „Przy rosnącej liczbie prób nielegalnego przekroczenia, współczynnik udaremnionych prób pozostaje niezwykle wysoki i wynosi ok. 95 proc.” – tłumaczył minister z sejmowej mównicy. Podkreślił też, że rząd rozróżnia uchodźców od migrantów zarobkowych. „Od początku roku 11 500 osób próbowało nielegalnie przekroczyć polską granicę wschodnią. 1500 osób zostało zatrzymanych i przewiezionych do ośrodków zamkniętych. 65% z tych osób to obywatele Iraku – tam nie ma wojny, to klasyczni migranci ekonomiczni” – mówił Kamiński.

Według niego za całą sytuacje odpowiedzialność ponosi prezydent Białorusi. Jak stwierdził Kamiński, Łukaszenka chce zdestabilizować sytuację w Polsce i na Litwie, czyli w tych państwach, gdzie białoruska opozycja, białoruscy uchodźcy znajdują schronienie. Ale również zdestabilizować sytuację w całej Unii Europejskiej. „To jest oczywiste dla każdego europejskiego, poważnego polityka” – podkreślił i podał liczbę funkcjonariuszy, którzy strzegą granicy.

Słowa polityków koalicji rządzącej nie przekonały posłów opozycji, którzy zażądali wyjaśnień, co się stało z dziećmi migrantów, zatrzymanymi przez Straż Graniczną. Poseł KO Franciszek Sterczewski pojawił się na mównicy ze zdjęciem dziecka migrantów. Posłanka Katarzyna Piekarska również nie kryła emocji i domagała się udzielenia informacji w tej sprawie. Po głosowaniu poseł PiS Marek Suski nie krył oburzenia zachowaniem posłów opozycji, twierdząc, że „grają w jednej orkiestrze z Putinem i Łukaszenką”.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września na odcinku granicznym z Białorusią na części województwa lubelskiego i podlaskiego. Najpierw został wprowadzony na 30 dni na podstawie wydanego na wniosek rządu rozporządzenia prezydenta.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 4 , średnia ocena wartości wpisu: 3,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.