Bonobo współpracują nie tylko w grupie rodzinnej

Opublikowano: 22.11.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1130

Szympansy karłowate, zwane również bonobo, cenią sobie kooperację. Chętnie współpracują nawet z niespokrewnionymi towarzyszami – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Nie tylko ludzie zdolni są do kooperacji w grupie składającej się z niespokrewnionych członków. Taką umiejętność współpracy zaobserwowano również u małp z gatunku bonobo. Badania prowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

W przeciwieństwie do bonobo, szympansy najczęściej wrogo traktują przedstawicieli obcych stad. Dochodzi do aktów agresji i przypadków śmierci.

Opierając się na tym wzorcu, naukowcy tworzą modele ewolucji, w których zakłada się, że wrogość i przemoc grupowa są wrodzone ludzkiej naturze. Przypadek bonobo podpowiada jednak zupełnie inną historię.

Najnowsze obserwacje prowadzono wśród dziko żyjących osobników w trudno dostępnych lasach w Demokratycznej Republice Konga, przy wsparciu lokalnej społeczności.

Obserwowano, że gdy spotykają się różne grupy bonobo, razem podróżują, odpoczywają i żerują. W przeciwieństwie do szympansów, nie zaobserwowano kłótni bonobo prowadzących do śmiertelnej agresji – opisuje współautor badań, prof. Martin Surbeck z Harvard University.

„Byliśmy pod wrażeniem niezwykłego poziomu tolerancji między członkami różnych grup. Toruje ona drogę prospołecznym zachowaniom opartym na współpracy, takim jak tworzenie sojuszy i dzielenie się jedzeniem między grupami, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do tego, co widzimy u szympansów” – wyjaśnia główna autorka badań, Liran Samuni z Centrum Badania Naczelnych w Getyndze.

Nie są to interakcje przypadkowe i chaotyczne. Współpraca odbywa się między kilkoma osobnikami, które potrafią dawać i odwdzięczać się. Jednostki prospołeczne są w ten sposób faworyzowane, ponieważ nawiązują kontakty z innymi osobnikami, od których mogą coś uzyskać.

Kooperacja wśród ludzi owocuje wymianą idei, rozprzestrzenianiem się innowacji i akumulacją wiedzy w przestrzeni i czasie. Bonobo również dzielą się zasobami, chociaż nie jest to związane z wymiarem kulturowym. Zdaniem autorów przypadek bonobo może oznaczać, że człowiek nie jest wcale zaprogramowany ewolucyjnie na konflikt.

Autorstwo: PAP
Na podstawie: Science.org
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.