Bilokacja w laboratorium

Opublikowano: 21.07.2011 | Kategorie: Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 1350

Niemieccy fizycy w oparciu o wcześniejsze doświadczenia, sprawią, że szklana kuleczka pojawi się w dwóch miejscach naraz. Czy będzie to „bilokacja” podobna do tej, którą znamy z opowieści o ludziach dysponujących zdolnościami nadprzyrodzonymi?

Ambitne przedsięwzięcie niemieckich naukowców, choć brzmi nieco fantastycznie, ma szansę stać się najciekawszym i najbardziej skomplikowanym z przeprowadzonych dotąd eksperymentów w sprawie teorii kwantowej. W czasie jego trwania maleńka szklana kuleczka, składająca się z milionów atomów, przez co większa np. od wielu występujących w naturze wirusów, znajdzie się w superpozycji stanów w dwóch różnych miejscach – twierdzą europejscy naukowcy.

Fizycy zastanawiali się, czy duże obiekty mogą podlegać prawom kwantowym odkąd Erwin Schrödinger zasugerował w swoim słynnym eksperymencie myślowym, że kot może istnieć w superpozycji jako jednocześnie żywy i martwy. Uczony nakreślił następujący scenariusz: zwierzę – „ochotnika” umieszczono w zapieczętowanym pojemniku z fiolką trującej substancji, która uwolni zawartość, kiedy dojdzie do rozpadu radioaktywnego atomu. Ten, jako obiekt kwantowy, istnieje w superpozycji stanów, zatem rozkłada się a jednocześnie nie rozkłada w tym samym czasie. Oznacza to, że fiolka również znajduje się w podobnym stanie – jest jednocześnie otwarta i zamknięta, zatem kot również musi być jednocześnie żywy i martwy.

Idee nowego eksperymentu zakładają uderzenie szklanej kuleczki o średnicy 40 nanometrów, umieszczonej w niewielkiej szczelinie, wiązką lasera. Powinno to sprawić, że przeskoczy ona z jednej jej strony na drugą, jednak, z racji tego, że światło ma naturę kwantową, tak samo powinno być z pozycją kuleczki. Sprawi to, że znajdzie się ona w stanie superpozycji kwantowej. Eksperyment będzie musiał być przeprowadzony w próżni i bardzo niskiej temperaturze, aby położenia kuleczki nie zmieniły np. cząsteczki powietrza – mówi Oriol Romero-Isart z Instytutu Maxa Plancka ds. Fizyki Kwantowej w Garching w Niemczech.

W 2010 r. Aaron O’Connell i jego ekipa z University of California w Santa Barbara wykazali, że powinno udać się stworzyć superpozycje dla 60-mikrometrowej długości paska metalu. Niestety odległość między dwoma stanami wynosiła w tym przypadku ok. 1 femtometr czyli szerokość jądra atomu, przez co była niemalże niewykrywalna. W nowym eksperymencie szklana kulka znajdować będzie się w dwóch różnych miejscach, które nie będą na siebie zachodzić. Jak dodaje Romero-Isart, superpozycja oddzielona będzie od siebie o odległość większą niż rozmiar obiektu.

Eksperymenty z interferometrem atomów osiągały odpowiednią odległość przesuwając fulerenowe kuleczki składające się z kilkuset atomów na różne pozycje. W nowym eksperymencie będziemy jednak mieć do czynienia z działaniem na prawdziwą makro-skalę. Przedsięwzięcie to będzie miało szczególne znaczenie dla rozwoju badań nad mechaniką kwantową. Obserwacja zachowania podczas swoistej „bilokacji” dwóch względnie dużych obiektów pozwoli na ustalenie w jaki sposób podlegają one zjawiskom kwantowym.

Eksperyment Romero-Isarta z pewnością wykroczy poza „obecny stan wiedzy w tej sprawie” – mówi Anthony Leggett z University of Illinois. Czy jednak odnosi się to w jakiś sposób do kontrowersyjnej zdolności „bilokacji”, która znana jest głównie z opowieści o ludziach mających dysponować nadprzyrodzonymi umiejętnościami? Jak widać eksperymentowanie z bilokacją w skali makro wykracza poza możliwości współczesnej nauki.

Zwykle zdolnościami do przebywania w dwóch miejscach naraz dysponowali magowie (Apoloniusz z Tiany), święci (słynne przypadki bilokacji o. Pio lub Sai Baby) lub znane media spirytystyczne. W przypadku świętych i ich zdolności przypadki te należy rozpatrywać przez pryzmat uwiarygodniania ich szczególnych związków z bogiem pozwalających na przekraczanie barier praw przyrody. Znacznie ciekawiej prezentowały się współczesne eksperymenty mediów spirytystycznych z tworzeniem „astralnych sobowtórów”. Jeden z nich wykonała medium Eileen J. Garrett, która przebywając w Nowym Jorku miała zmaterializować swego sobowtóra na Islandii. Podobne eksperymenty w latach 1970. przeprowadzał na znanym „sensytywie” Ingo Swannie, parapsycholog Karlis Otis.

Opracowanie i źródło: Infra
Na podstawie: New Scientist


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. TheLovePolice 22.07.2011 11:44

    Zapowiada się bardzo ciekawie.
    Fizyka kwantowa doczeka się niezbitego dowodu, jeśli pójdzie dobrze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.