Ben & Jerry’s chce zwracać Kanadę Indianom

Opublikowano: 10.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1893

W Kanadzie i USA odzywają się głosy nawołujące do bojkotu lodów Ben & Jerry’s. Powodem wezwań są komentarze firmy odnośnie do Canada Day i amerykańskiego Independence Day.

Wcześniej mieliśmy do czynienia w Stanach Zjednoczonych z bojkotem firm Bud Light i Target, a była to odpowiedź konserwatystów na kampanie marketingowe związane z transseksualizmem. Po tym, jak Bud Light uruchomił kampanię, której bohaterem jest transseksualna osobowość mediów społecznościowych, Dylan Mulvaney, odnotował spadek sprzedaży o 30 proc. Target z kolei na Pride Month przygotował produkty zaprojektowane we współpracy z firmą, która realizuje projekty satanistyczne. Sprzedaż sieci od połowy maja spadła o około 15 proc.

Jeśli chodzi o Ben & Jerry’s, to 1 lipca producent lodów napisał na „Twitterze”: „O Canada, our home on stolen land”. Przywołał przy tym hashtag #LandBack i zasugerował, że święto Kanady to dobry czas na okazanie wsparcia społecznościom broniącym swojej ziemi. Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy osób, które zadeklarowały, że nie będą kupować lodów Ben & Jerry’s.

Dziennikarz Jonathan Kay napisał, że oszczędzi sobie wielu zbędnych kalorii rezygnując z Ben & Jerry’s i Hershey’s. Hershey’s z kolei jest krytykowany po tym, jak w ramach kampanii na Międzynarodowy Dzień Kobiet przedstawił transseksualnego aktywistę.

Producent lodów w podobnym tonie jak 1 lipca wypowiadał się w mediach społecznościowych jeszcze 4 lipca – czyli w amerykański Dzień Niepodległości. Napisał, że kraj został założony na ziemi zabranej ludności rdzennej. 4 lipca to dobry dzień na promowanie zwrócenia tej ziemi.

Wpis Ben & Jerry’s zawierał jeszcze odnośnik do petycji wzywającej do rozwiązania Community-Industry Response Group (C-IRG) działającej przy RCMP. C-IRG powstała w 2017 roku, by sprawować nadzór strategiczny i zajmować się incydentami związanymi z sektorem wydobywczym. Producent lodów stwierdził, że jest to organizacja pracująca dla firm wydobywczych, a jej prawdziwym zadaniem jest tłumienie protestów i aresztowanie ludności rdzennej, która broni swojej ziemi.

Ben & Jerry’s angażował się w polityczny aktywizm. W 2017 roku w Australii firma odmawiała sprzedawania dwóch gałek lodów tego samego smaku, co miało być protestem przeciwko odmowie legalizacji „małżeństw” homoseksualnych przez rząd tego kraju. W 2018 roku w ramach sprzeciwu wobec prezydenta Donalda Trumpa powstał smak „Pecan Resist”, a w 2022 na znak poparcia dla Black Lives Matter przemianowano smak kawy cold brew na „Change is Brewing”.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 10.07.2023 16:10

    Swiat wariuje chociaz z tym pomyslem oddania kraju Indianom to dobry pomysl choc wiem ze nie do zrealizowania. Ten z Budlight oraz Target to akurat popieram.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.