Antyłamistrajkowa ustawa w parlamencie

Opublikowano: 14.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1520

W zeszłym tygodniu rząd federalny Kanady wprowadził nowy akt prawny C-58, którego celem jest zakazanie zatrudniania przez pracodawców pracowników zastępczych w trakcie sporu kontraktowego.

Ustawodawstwo stanowi spełnienie kluczowego żądania zawartego w porozumieniu o zaufaniu między Liberałami a NDP.

Projekt ustawy składa się z dwóch głównych elementów. Pierwsza z nich zabrania pracodawcom podczas legalnego strajku lub lokautu w branżach objętych regulacjami federalnymi zatrudniania pracowników zastępczych w celu kontynuowania działalności wykonywanej wcześniej przez pracowników należących do związków zawodowych .

Branże podlegające regulacjom federalnym obejmują sektory takie jak bankowość i telekomunikacja, zatrudniające łącznie ponad milion pracowników. Według rządu federalnego około jedna trzecia tych pracowników należy do związków zawodowych. Ustawodawstwo nie ma jednak zastosowania do federalnej służby publicznej.

Projekt ustawy określa także kary za łamanie zasad – 100 000 dolarów dziennie dla pracodawców – a także pewne wyjątki, np. dla niezrzeszonych wykonawców zatrudnionych przed ogłoszeniem lokautu lub strajku, lub w przypadkach, gdy może istnieć zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, mienia lub środowiska.

Druga część projektu ustawy szczegółowo opisuje nowe procesy w ramach tzw. umów utrzymania działalności. Te nowe zasady zmuszają związki zawodowe i pracodawców do negocjowania na wczesnym etapie procesu negocjacyjnego (w ciągu 15 dni od ogłoszenia strajku lub lokautu), które usługi będą kontynuowane w przypadku sporu. Jeżeli nie mogą dojść do porozumienia, sprawa zostaje przekazana do Kanadyjskiej Rady ds. Stosunków Przemysłowych w celu uzyskania decyzji w ciągu 90 dni.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.