“Antyfaszyści” chcą zmian w prawie

Opublikowano: 29.03.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Do izby niższej rosyjskiego parlamentu trafiła propozycja karania za tzw. negowanie holocaustu i gloryfikowanie hitlerowców.

Autorem projektu jest Boris Shpigel, były członek izby wyższej, który zrezygnował ze stanowiska po wyborze go na szefa międzynarodowej organizacji zajmującej się zawodowo “zwalczaniem nazizmu”, czyli World Without Nazism. Rosyjskie prawo zabrania posłom zajmowania takich stanowisk w międzynarodowych lub zagranicznych organizacjach.

Proponowane przez “zawodowych antynazistów” zmiany w kodeksie karnym przewidują do pięciu lat więzienia za “negowanie holocaustu” lub wybielanie nazistów bądź ich pomocników. Przestępstwa te miałyby być ścigane, jeśli popełnione zostałyby publicznie lub w środkach masowego przekazu. Podwyższone miałyby zostać także grzywny za te czyny.

Rosyjskie prawo zakazuje podżegania do nienawiści rasowej i etnicznej, a działalność neonazistowskich organizacji w kraju jest zakazana. Jednak zapisy te nie są uporządkowane w jednym akcie prawnym. W maju zeszłego roku Zgromadzenie Parlamentarne Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) zatwierdziło model walki z “gloryfikacją nazizmu” i uznało za priorytet karanie za takie czyny. “Zawodowi antyfaszyści” wraz z organami ścigania zwróciły także uwagę na “znaczny wzrost nastrojów nacjonalistycznych w społeczeństwie”, co według nich nakazuje uznać wprowadzenie poprawek za priorytet i obrazuje przeciwko komu wykorzystywane ma być “zwalczanie nazizmu”.

Obowiązujące w wielu krajach ustawy odnośnie “negowania holocaustu” są podstawami prawnymi zakazującymi otwartych debat na ten temat. W wielu przypadkach oskarżani o “negowanie holocaustu” byli historycy badający to zagadnienie, którzy zdecydowali się publikować niezgodne z oficjalną wersją prace. Wielu z nich za swoje badania zostało wtrąconych do więzienia.

WNP proponowała także, aby utworzyć specjalną grupę mającą “zwalczać przejawy gloryfikacji nazizmu”, której zadaniem byłoby m.in. informowanie społeczeństwa o takich przypadkach i sporządzanie rocznych raportów. Jednak te propozycje nie zostały uwzględnione w nowym projekcie rosyjskiej ustawy.

Źródło: Autonom


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.