Amerykański startup zmieni gołębie w dodo

Opublikowano: 05.02.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1903

Colossal ogłosił plany ożywienia dodo (Raphus cucullatus), dużego nielotnego gołębia, który żył na wyspie Mauritius na Oceanie Indyjskim, ale do XVII wieku został wytępiony przez ludzi i gatunki inwazyjne. Według „The Guardian” startup, założony przez genetyka George’a Churcha i przedsiębiorcę Bena Lamma, planuje wykorzystać do tego edycję genów.

Podobne podejście firma stosuje w przypadku odbudowy mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) i wilka torbacza (Thylacinus cynocephalus), które wcześniej zapowiadano wskrzesić. Inwestorzy przeznaczyli już 150 mln dolarów na ożywienie dodo.

Firma najpierw porówna genomy gołębia grzywiastego (Caloenas nicobarica), po raz pierwszy zsekwencjonowanego w zeszłym roku, z jego najbliższym żyjącym krewnym, aby znaleźć najważniejsze różnice genetyczne między gatunkami. Następnie dokonają odpowiednich zmian w pierwotnych komórkach rozrodczych gołębi, wyhodują edytowane jajo i przeniosą jego genom do niezapłodnionego jaja. Następnie to jajo zostanie umieszczone w ciele zastępczej matki, tj. kury domowej.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kura złoży jajko, z którego wykluje się ptak przypominający dodo. Tak więc końcowym efektem wysiłków Colossala nie będzie prawdziwy dodo, ale zmodyfikowany genetycznie gołąb grzywiasty, który go przypomina. Chociaż edycja genetyczna ptaków jest dopiero w powijakach, łatwiej jest z nimi pracować niż ze ssakami. Oznacza to, że wskrzeszone dodo mogą pojawić się przed mamutami.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.