6 mld zł od polskiego rządu dla Intela na budowę fabryki

Opublikowano: 21.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2728

To już pewne — pod Wrocławiem powstanie polska „Dolina Krzemowa”. Rząd RP dofinansuje powstanie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w której Intel będzie produkował mikroczipy.

W ramach rządowego programu „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” polskie władze dofinansują inwestycję w fabrykę mikroczipów w Miękinie pod Wrocławiem. Polska w latach 2024-2026 wyłoży 1,5 mld dolarów (nieco ponad 6 miliardów złotych) na ten cel. Tym samym będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Dla porównania firma Intel wyda na ten cel 4,6 mld dol. (ok. 19 mld zł). Dzięki tym środkom powstanie około 2 tysiące miejsc pracy. W polskiej „Dolinie Krzemowej” odbywał się będzie ostatni etap produkcji mikroczipów. Prace w zakładzie ruszą w 2027 roku.

Sumarycznie największy na świecie producent układów scalonych planuje stworzyć w Europie kompletny łańcuch produkcyjny. Inwestycja Intela na starym kontynencie będzie kosztować 80 miliardów dolarów. Dzięki niej możliwe będzie uniezależnienie się od produkcji mikroczipów w Azji, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów: „Przyjęty program przyczyni się do wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników, zwiększenia bezpieczeństwa ich dostaw w Unii Europejskiej oraz rozwijania nowych rynków dla najnowocześniejszych europejskich technologii”; „Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią podstawę urządzeń elektronicznych. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów”.

Dodajmy, iż decyzja Intela o zlokalizowaniu zakładu w Polsce była podyktowana możliwością uzyskania wsparcia ze strony budżetu państwa. W czerwcu 2023 strona polska za pośrednictwem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego przedstawiła swoją propozycję, która została przyjęta przez Intela. „Lokalizacja inwestycji Intela w Polsce będzie miała oczywiście dalszy wpływ na rozwój branży zaawansowanych technologii nad Wisłą, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na nią jak na konsekwencję wprowadzanych w Polsce reform w obszarze gospodarki, edukacji, przedsiębiorczości i wykorzystania potencjału polskich inżynierów, przedsiębiorców i innowatorów” – komentuje doktor Szymon Wierciński, ekspert w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego, jak cytujemy za serwisem „Forsal”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: jplenio (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Denisrozrabiaka 21.11.2023 13:24

  Niech no pomyślę- 1.5 mld dolarów w kredycie dla 2000 miejsc pracy w amerykańskiej korporacji – to jest sukces! Majstersztyk, co za geniusz! Polska wyprzedza gospodarczo Japonię i Niemcy i zbliżają się do USA.

 2. akami 21.11.2023 19:21

  Zakladając 17 mln doroslych Polakow, oznacza to, ze nierząd Polski w imieniu dorosłego Pokaka wydal jego 350 zł. Bo nierząd poldojezyczny nie ma swoich pieniedzy. Ma te ktore zabiera nam Polakom lub zadłuza sie w nadzym imieniu nie pytajac nad o zgode bo tak chce swiatowa chazarsko sxydowska mafia finansowa. Podsumowując kazdy Pokak jest wlascicielem akcji intela na keote 350 zl.

 3. elroman 21.11.2023 20:31

  To przynajmniej już wiemy, że bałwan z Ameryki nie wciągnie nas w wojnę z Rosją..

 4. Denisrozrabiaka 22.11.2023 00:45

  @elroman skoro Polacy płacą, co im za różnica?

 5. kufel10 22.11.2023 04:13

  Tymczasem lemingi tłumnie odwiedzają zagraniczne sklepy tak ochoczo wspierane z ich pieniędzy. Powiadają : wiesz dlaczego jesteś biedny? ..bo jesteś głupi. No ale .. grochem o ścianę 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.