​Polityczna presja nie pozwala swobodnie działać

Opublikowano: 23.10.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 748

“Rozumiem, że sytuacja w Polsce jest inna. W Danii mamy wolną demokrację, tutaj widzę ludzi pod presją, która wygląda jak za dawnych czasów” – ocenia w rozmowie z telewizją Gazeta Polska VD problemy, z którymi spotykają się naukowcy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej inż. Glenn Jorgensen.

Ekspert z Danii wziął udział w II Konferencji Smoleńskiej, która odbywa się w Warszawie. – Rozumiem, że sytuacja tuta jest inna. W Danii mamy wolną demokrację, tutaj widzę ludzi pod presją, która wygląda jak za dawnych czasów. Przed zburzeniem muru berlińskiego w Niemczech. Widać wywieranie politycznych nacisków. I rozumiem moich polskich kolegów, że nie mogą oni tak swobodnie działać jak my w Danii – powiedział nam Jorgensen.

O naciskach wywieranych na polskich naukowców w swoim referacie, wygłoszonym podczas II Konferencji Smoleńskiej, wskazała prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Później również w rozmowie z telewizją Gazeta Polska VD profesor przywołała przykład ataków w latach 2008-2009 ze strony rządu na śp. prof. Janusza Kurtykę, byłego szefa IPN. “Mam wrażenie, że doświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej, (…) pokazały, że są pewne sfery, które w III RP bardzo szybko okazały się nie podlegać normalnej wolności prowadzenia badań naukowych. (…) Okazało się, że nie można złamać ustawy o IPN, ale można użyć dyskursu publicznego. Czyli można użyć bardzo szkodliwych dla wykonywania zawodu naukowca ataków medialnych, które dyskredytują i wykluczają. Nie można być ekspertem, lub profesorem pozbawionym wiarygodności w mediach. Bo do wykonywania zawodów, w których mówimy, że to co ustaliłem jest prawdziwe, albo że nauczam studentów wedle wiedzy najlepszej jaką posiadam, musisz opierać się na zaufaniu” – wyjaśnia prof. Fedyszak-Radziejowska.

“Byliśmy naiwni, sądząc że to dotyczy tylko historii i nauk społecznych. Okazuje się, że jeżeli w naukach ścisłych, technicznych pojawia się problem, który dotyka materii politycznej to wraca ten sam mechanizm ingerencji” – dodaje.

Źródło: Niezależna

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.