KE bada zgodność z prawem UE umowy Węgier i Rosji

Opublikowano: 24.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 861

Komisja Europejska analizuje węgiersko-rosyjski projekt rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie na Węgrzech pod kątem jego zgodności z unijnym prawem zamówień publicznych i konkurencji.

Komisja prowadzi dyskusje z węgierskimi władzami na temat wszystkich możliwych problemów dotyczących tego projektu, w tym pomocy publicznej i przetargów. Zwrócono uwagę na to, że kontrakt na rozbudowę elektrowni Paks przyznano bez procedury przetargowej.

O tym, że KE może zablokować realizację rosyjsko-węgierskiego kontraktu na budowę dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paksie napisał dziennik “Financial Times”. Zwrócił on uwagę, że ewentualne weto ze strony KE byłoby “poważnym ciosem dla premiera Węgier Viktora Orbana, który uczynił z projektu oś strategii pogłębiania politycznych i gospodarczych więzi z Rosją, mimo kar nakładanych na Moskwę przez Zachód w związku z jej polityką na Ukrainie”.

Dziennik przypomina, że sama umowa jest warta około 12 mld euro. Elektrownia jądrowa w Paksie, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 1980. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności kraju.

Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksie z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro i nie tylko wybuduje nowe bloki energetyczne, ale będzie dostarczać do nich paliwo nuklearne. Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. fls 24.02.2015 10:44

    A w Opolu kto buduje nowy blok? Jak długo trwał przetarg? Jeszcze mamy możliwości, żeby zrobić to samodzielnie, ale nie… Polskie firmy będą robić jako podwykonawcy za czapkę gruszek, a profity powędrują tam skąd przyszły dotacje.

  2. argos1 24.02.2015 11:09

    Pytanie brzmi:
    Czy Węgrom obecnie bardziej się opłaca przynależeć nadal do struktur UE, czy lepiej dla nich wystąpić ze wspólnoty i handlować z Rosją?
    To samo pytanie dotyczy również Krainy Nadwiślanej.
    I jak myślicie?
    Bo ja już odpowiedź znam.

  3. fls 24.02.2015 11:13

    Cała Europa handluje z Rosją. Na dalekiej Syberii widziałem w sklepach np. 6 rodzajów niemieckich piw, czeskich z 10 (niektórych nawet nie znałem), a polskiego ani jednego. Jedyny produkt jaki znalazłem to Dosia, ale….. producent w końcówce nazwy miał GmBH, co wszystko mi wyjaśniło. Tyle mamy z prowadzonej przez oszołomów polityki.

    p.s. Rosja to rynek zbytu nie do zapchania. Głupotą jest nie współpracować z Rosjanami. Potem min. rolnictwa ma pomysły, żeby szukać rynków zbytu naszego schabu w krajach arabskich. Krzyż na drogę…..

  4. Blacha 24.02.2015 14:19

    Orban handluje z Putinem, SKANDAL.
    Merkel handluje z Putinem, jakiś problem?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.