Zatrzymano trzy Polki podejrzane o członkostwo we włoskiej mafii

Opublikowano: 01.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1755

Trzy Polki zostały zatrzymane w Polsce pod zarzutem współpracy z ‘Ndranghetą, „najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech”.

Włoskie władze wydały europejskie nakazy aresztowania trzech kobiet, wszystkich w wieku około czterdziestu lat, w związku z ich domniemanym udziałem w grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), wspólnie z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, zatrzymali trzy Polki – powiedziała PAP w środę rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. Jak dodała, zatrzymania były częścią projektu I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta).

Polska operacja była związana z włoskim śledztwem dotyczącym grupy przestępczej, która sporządzała fałszywą dokumentację i dopuszczała się oszustw podatkowych na szkodę budżetu państwa włoskiego, a także prania pieniędzy. Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Justyna Pasieczyńska powiedziała, że grupa przestępcza, w którą zaangażowane były Polki, działała w Polsce i we Włoszech.

Jej członkowie zakładali firmy i wystawiali fałszywe dokumenty, które potwierdzały fikcyjne transakcje. Wystawione faktury proforma oznaczały uniknięcie podatku, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków na konta bankowe poszczególnych firm. Pasieczyńska dodała, że wartość fikcyjnych transakcji szacowana jest na ponad 50 mln euro.

W skład grupy wchodziło co najmniej 30 osób, które współpracowały z ‘Ndranghetą, obecnie najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Zatrzymane Polki zasiadały w zarządach fikcyjnych spółek, których konta służyły do przekazywania pieniędzy należących do grup przestępczych. Według ustaleń śledczych gotówkę z banków w Polsce wypłacały tylko tzw. zaufane osoby.

Jedna z zatrzymanych kobiet przyznała, że wypłaciła z banku ponad 15 mln euro. Gotówkę przekazała kurierom, którzy rozliczali się z organizatorami procederu we Włoszech. Dwie z nich zostały zatrzymane w drodze powrotnej do Włoch. W samochodzie miały blisko 500 tys. euro.

Zajęto majątek podejrzanych o wartości prawie 12 mln euro, w skład którego wchodziły cztery wille położone w nadmorskich i górskich kurortach, samochody, motocykle, biżuteria i luksusowe zegarki.

Wobec zatrzymanych kobiet wszczęto postępowanie ekstradycyjne do Włoch.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: RMF24, „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.